Renal transplantlı hastalarda ımmunsupresif tedaviprotokolleri ile monosıt kemoatraktan protein (MCP-1)düzeylerinin karşılaştırılması
Immunsupressive therapy in renal transplanted patientsmonocyte chemoatractan protein (MCP-1) with protocolscomparison of levels
- Tez No: 677496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜZAR ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Böbrek nakli, yaşam beklentisi, kalite açısından daha düşük maliyet avantajları ile öne çıkıyor. yaşamın ve özellikle diyalize kıyasla uzun vadeli perspektifte. önemli yan etkileri olan immünosupresif ilaçlar hasta ve greft sağkalımı açısından bu ilaçların kullanımını kısıtlamaktadır. Çeşitli renal greft ömrünü uzatmak için belirteçler araştırılmaktadır. Bu moleküllerden biri olan monosit kemoatraktan protein (MCP-1), böbrek iltihabı ile ilgili bir belirteçtir. MCP-1 üretimi böbrekte bloke edildi hastalıklar ve hastalık iyileştirildi. Bu umut verici gelişmelerle birlikte araştırmaya karar verdik. böbrek transplantasyonunda kullanılan immünosupresif tedaviler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı tedavi ve serum MCP-1 seviyeleri. YÖNTEMLER: Çalışmamız böbrek nakli yapılan 80 hastada gerçekleştirildi. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Bu 80 hasta 4 grupta incelendi. Grup 1 (siklosporin), Grup 2 (takrolimus), Grup 3 (sirolimus) ve Grup 4 (everolimus). Serum MCP-1 düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak gruplar arasında karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmamızda siklosporin ve takrolimus gruplarında serum MCP-1 düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Renal transplantation stands out with lower cost advantages in life expectancy, quality of life and especially in the long-term perspective compared to dialysis. Having signifi cant side effects of immunosuppressive drugs in terms of patient and graft survival limits the use of these drugs. A variety of markers are being explored to prolong the renal graft life. One of these molecules, monocide chemoattractant protein (MCP-1) is a marker involved in renal infl ammation. The production of MCP-1 was blocked in kidney diseases and the disease was improved. Along with these promising developments, we decided to investigate whether there is a signifi cant relationship between immunosuppressive therapies used in renal transplantation therapy and serum MCP-1 levels. METHODS: Our study was performed in 80 patients who underwent kidney transplantation followed in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital. These 80 patients were examined in 4 groups as Group 1 (cyclosporin), Group 2 (tacrolimus), Group 3 (sirolimus) and Group 4 (everolimus). Serum MCP-1 levels were compared between the groups by using ELISA method.