Spor ekonomisinde e-spor pazarlaması ve getirdiği yenilikler
E-sports marketing and innovations in sprots economy
- Tez No: 677500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FATİH YENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknolojinin gelişmesinin etki ettiği alanlardan biri de spor kavramıdır. İnsanların teknolojiye olan ilgisi ve küreselleşme ile birlikte dünya dijital bir köy haline gelmiştir. Birbirini hiç görmemiş insanlar aynı anda aynı ortamda bulunup, aynı aktiviteyi yapabilmektedirler. Bunu da sağlayan ortam dijital oyunlar ve internetin gelişmesiyle oluşmuştur. Rekabetçi ruha sahip olan kişilerin kıyasıya yarışmak istemesi de dijital oyunların elektronik sporlara dönüşmesini sağlamıştır. Bu evrimleşme sayesinde yeni bir kavram olarak ortaya çıkan e-spor, büyük firmalar, markalar ve girişimcilerden fazlasıyla destek görmüştür ve günümüzde de bu etki devam etmektedir. Bu çalışmada e-spor kavramının; dijital oyunlardan nasıl evrildiğini, ekonomik alanda nasıl gelişim gösterdiğini, endüstriyel bazda ne durumda olduğunu, spor ekonomisine katkıları ve getirdiği yenilikler irdelenmiştir. Tezin amacı Türkiye'de akademik alanda e-sporun literatürde yer almasını sağlamak ve gelecekte yapılabilecek çalışmalara katkı sağlamaktır. Ağırlıklı olarak ekonomik boyutu incelenen bu çalışma dışında yapılacak olan başka araştırmalar da e-spor kavramına katkıda bulunabilir. Bu sayede e-sporun temelleri sağlam şekilde açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
One of the areas affected by the development of technology is the concept of sports. With people's interest in technology and globalization, the world has become a digital village.People who have never seen each other can be in the same environment and do the same activity at the same time. The environment that provides this has been formed with the development of digital games and the internet. The fact that people with a competitive spirit want to compete fiercely has made digital games turn into electronic sports. E-sports, which emerged as a new concept thanks to this evolution, has been supported by large companies, brands and entrepreneurs and continues to see it today. In this study, the concept of e-sports; how it evolved from digital games, how it developed in the economic field, how it happened on an industrial basis, its contributions to the sports economy and the innovations it brought were examined. The aim of this study provide take place in the literature of e-sports in the academic field in Turkey and to contribute to the work that can be done in the future. Apart from this study, whose economic dimension is mainly examined, other researches may contribute to the concept of e-sports. In this way, the fundamentals of e-sports can be explained well.