2015-2019 yılları arasındaki Diyanet hutbelerinin içerik analizi
Content analysis about khutbas of Religious Affairs between 2015-2019
  1. Tez No: 677499
  2. Yazar: MÜCAHİT KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Araştırmamızın temel problemini,“2015-2019 yılı içerisinde okunan hutbelerde hangi konular ele alınmıştır?”sorusu oluşturmaktadır. DİB'in yılda yaklaşık 54 adet, tek elden bütün ülkeye ulaştırdığı hutbelerle ilgili son dönemde ayrıntılı bir içerik analizi yapılmaması bizi bu çalışmayı yapmaya iten en önemli durum olmuştur. Çalışmamız neticesinde, ulaştığımız sonuç ve önerilerle birlikte DİB'in ilgili birimine hutbe hazırlarken geniş bir perspektifle bakmalarını sağlayarak daha nitelikli hutbeler hazırlamalarına fayda sağlamak amaçlanmıştır. Araştırmamızda içerik analizi yöntemi kullanılarak belirlediğimiz temalara vurgu miktarları ve hangi bağlamlarda vurgu yapıldığı tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda genel olarak; %45 oranında itikat, ibadet ve ahlak konularına, %18 oranında dini ve mili gün ve gecelerin kutlanmasına, %37 oranında da sosyal konulara yer verildiği görülmüştür. Gelişen ve değişen çağımıza ayak uydurmak için Diyanet'in de hutbelerde eski klasik söylemlerinden kurtularak daha güncel ve sosyal konulara ağırlık vermesinin ve bu doğrultuda planlama yapılmasının yerinde olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main problem of our research is“Which topics were discussed in the sermons read in 2015-2019?”. The most important situation that prompted us to carry out this study was the lack of a detailed content analysis of the 54 sermons delivered by the the Directorate of Religious Affairs's to the whole country from a single source. As a result of our study, together with the conclusions and suggestions we have reached, it is aimed to benefit the relevant unit of the the Directorate of Religious Affairs's to prepare more qualified sermons by enabling them to have a broad perspective while preparing sermons. By using the content analysis method in our research, the amount of emphasis on the themes we specified and the contexts in which they were emphasized were etermined. In general, as a result of the analysis; It has been observed that 45 percent of the subjects are creed, worship and morality, 18 percent are religious and national days and nights, and 37 percent are social issues. It has been concluded that in order to keep up with our developing and changing age, the Directorate of Religious Affairs's should get rid of its old classical discourses in sermons and focus on more current and social issues and plan accordingly.