Noradrenerjik ve serotonerjik ilaçlardan venlafaksin, atomoksetin ve trazodon'un ratlarda analjezik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the analgesic effects of noradrenergic and serotonergic drugs Venlafaxine, Atomoxetine and Trazodone in rats
- Tez No: 677517
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ağrı; herhangi bir dokuda hasar oluştuğunda ortaya çıkan, karmaşık ve hoş olmayan bir algı olup, kişiyi panik davranışlara yönelten algılamadır. Ağrı tedavi edilmediği zaman kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Hatta şiddetine göre zihinsel fonksiyonları ve sosyal iletişimi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu çalışmada, ağrı kesici olarak kullanımı yaygınlaşan bir grup olan antidepresan ilaçlardan, seratonerjik ve noradrenerjik sistemi etkileyen antidepresan ilaçlar olan Venlafaksin (Serotonin Noradrenalin Re-uptake İnhibitörü), Atomoksetin (Selektif Noradrenalin Re-uptake İnhibitörü) ve Trazodon (Serotonin Reseptör Modülatörü) ilaçlarını tek başlarına, 3'er farklı dozda ve Venlafaksin+Atomoksetin, Venlafaksin+Trazodon şeklinde kombine ederek 3'er farklı dozda ratlara uygulayarak bu ilaçların akut ağrı modelinde ağrı kesici etkinliğinin hot plate ve tail flick metotlarıyla araştırılması hedeflendi. Çalışmada 200-300 g ağırlığında 138 adet yetişken erkek Wistar albino rat kullanılmıştır. Deneyde 138 sıçan her grupta 6 hayvan olacak şekilde rastgele 23 gruba ayrıldı. Serotonerjik ve noradrenerjik sistemi hedef alan ilaçlar ratlara intraperitoneal şekilde uygulandı ve tail flick, hot plate latensleri ölçüldü. İlaç uygulamasından sonra iki cihaz içinde 15, 30, 60, 90 ve 120. dakikalarda ölçüm yapılarak ortalaması kaydedildi. Kontrol grubuna herhangi bir ilaç uygulaması yapılmadı. Ölçümler saniye olarak kaydedilip yüzde MPE (Maximum Possible Effect) değerine çevrildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. (One-way varyans analizi ve Tukey HSD testi uygulandı). P değeri 0,05'den küçük olan veriler anlamlı kabul edildi. Çalışmamızdaki tüm ilaçların analjezik etkisi tek başlarına gösterilmiş, doz arttıkça artan analjezik etki gözlemlenmiştir. Venlafaksin ve Atomoksetin'in analjezik etkisi zamanla artmış, Trazodon'un analjezik etkisi 60. dakikadan sonra azalmaya başlamıştır. Venlafaksin ve Trazodon, Venlafaksin ve Atomoksetin kombinasyonlarının v daha düşük dozda birlikte uygulandıklarında (tek başına uygulamaya kıyasla) daha yüksek analjezik etki gösterdiği saptanmıştır. Bu sonuçlar bize akut ağrı tedavisinde bu ilaçların tek başına ve kombine uygulandığında daha yüksek analjezik etki sağladığını göstermektedir. Bu ilaçların ilerleyen yıllarda klinikte ağrı tedavisinde analjezik adjuvan olarak kullanımı umut vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Pain; It is a complex and unpleasant perception that occurs when any tissue is damaged, and it is the perception that leads the person to panic behavior. When pain is left untreated, it can reduce a person's quality of life. In fact, depending on its severity, it may negatively affect mental functions and social communication. In this study, among antidepressant drugs, which are widely used as painkillers, antidepressant drugs affecting the serotonergic and noradrenergic system, Venlafaxine (Serotonin Noradrenaline Re-uptake Inhibitor), Atomoxetine (Selective Noradrenaline Re-uptake Inhibitor) and Trazodone (Serotonin Receptor Modulator) used. Each of these drugs was applied to rats in 3 different doses alone and combined as Venlafaxine + Atomoxetine, Venlafaxine + Trazodone. We aimed to investigate the pain relief effectiveness of these drugs in acute pain model with hot plate and tail flick methods. 138 adult male Wistar albino rats weighing 200-300 g were used in the study. In the experiment, 138 rats were randomly divided into 23 groups with 6 animals in each group. Drugs targeting the serotonergic and noradrenergic systems were administered to rats intraperitoneally and tail flick and hot plate latencies were measured. After the drug administration, measurements were made in two devices at 15, 30, 60, 90 and 120. minutes and the average was recorded. No medication was administered to the control group. Measurements were recorded in seconds and converted to percentage MPE (Maximum Possible Effect). The data obtained were evaluated statistically. (One-way analysis of variance and Tukey HSD test were applied). Data with a P value less than 0.05 were considered significant. It has been shown that all the drugs in our study provide analgesic effects on their own. An increasing analgesic effect was observed with increasing dose for all drugs. The analgesic effect of Venlafaxine and Atomoxetine increased over time, and the vii analgesic effect of Trazodone started to decrease after the 60th minute. Combinations of Venlafaxine and Trazodone, Venlafaxine and Atomoxetine were found to have a higher analgesic effect when administered at lower doses (compared to administration alone). These results show us that these drugs are beneficial alone in the treatment of acute pain also provide higher analgesic effect when applied in combination. The use of these drugs as analgesic adjuvants in clinical pain management in the following years is promising.