Eksiklik sendromu olan ve olmayan şizofreni hastalarının yapısal MR görüntülemelerinin karşılaştırılması
Comparison of structural MRI imaging of schizophrenia patients with and without deficiency syndrome
- Tez No: 677518
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ: Şizofreni toplumda %1 oranında görülen, kronik ya da dönemsel olarak kişisel, sosyal ve mesleki işlevsellik kaybına neden olan bir hastalıktır. İşlevsellikteki bu kayıplar hastalığın toplum ve aileler üzerindeki sosyal ve ekonomik etkilerini arttırmaktadır. Şizofreni hastalığına özgü semptomların, tedavinin ve işlevsellikteki bozulmanın heterojenitesi hastalığın tanısını koymakta zorluklara neden olmaktadır. Özellikle negatif semptomlar işlevsellikteki bozulmanın önemli prediktörleridir ve şizofreni hastaları arasında negatif semptom yükünde de belirgin farklılıklar vardır[1]. Bu farklılıklar sebebiyle literatürde şizofreninin klinik olarak farklı alt tipleri olduğu belirtilmekte ve Eksiklik sendromunun, hastalığın daha ağır bir formu olmaktan ziyade ayrı bir hastalığı temsil ettiğine dikkat çekilmektedir. Bu şekilde hastalığın homojen alt gruplara ayrılması, hastalıkla ilgili patofizyolojinin aydınlatılmasına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada da Eksiklik sendromu olan ve olmayan şizofreni hastalarının ve sağlıklı katılımcıların beyin kortikal kalınlıkları ve yüzey alanları arasındaki farklılıkların saptanması amaçlanmaktadır. YÖNTEM: Çalışmaya, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde ayaktan tedavi gören, DSM-V'e göre Şizofreni tanısı alan ve Eksiklik Sendromu Çizelgesine göre alt tiplere ayrılan 27 eksiklik sendromu olan, 37 eksiklik sendromu olmayan şizofreni hastası ve geçmişte ve/veya şimdi herhangi bir psikiyatrik hastalığı bulunmayan 35 sağlıklı katılımcı alındı. Katılımcılara bilgilendirilmiş onam formu imzalatıldı, ayrıntılı psikiyatrik muayene yapıldıktan sonra DSM-V için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-5), Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (SAPS), Kısa Negatif Semptom Ölçeği (BNSS), Ektrapiramidal Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (ESRS), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CDRS) uygulandı. Sonrasında 1.5 Tesla MR cihazı kullanılarak MR görüntüleri elde edildi ayrıca yüksek rezolusyonlu T1 yapısal görüntüler elde etmek amacıyla SPGR sekansı uygulandı. Bu sekanstan elde edilen veriler SPM8 kullanılarak voksel tabanlı morfometri (VBM) yöntemi ile analiz edildi. FreeSurfer (v6.0) yazılım paketi ile beyin alt bölümlerinin hacim ölçümleri yapıldı. BULGULAR: Yaş, cinsiyet, eğitim süresi, hastalık süresi, hastalık başlangıç yaşı, alkol/madde kullanım bozukluğu varlığı, mevcut antipsikotik ilaç dozları (klorpromazin eşdeğer doz), ESRS, CSRS açısından gruplar arasında farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Schizophrenia is a chronic or periodic disease that causes 1% of the population to lose personal, social and occupational functionality. These losses in functionality increase the social and economic effects of the disease on society and families. The heterogeneity of symptoms treatment strategies and the impairment in functionality causes difficulties of management of schizophrenia. Particulary, negative symptoms are important predictors of impairment in functionality and there are marked differences in negative symptoms among schizophrenia patients. Because of these differences, also it is stressed that schizophrenia has clinically different subtypes and it is pointed out that the deficit syndrome represents different types of schizophrenia rather than a more severe form of the disorder. In this way, dividing the disease into homogeneous subgroups helps to illuminate the pathophysiology of the disease. In this study, we aimed to determine the differences between the brain cortical thickness and surface areas of schizophrenia patients DS, NDS and healthy individuals. METHOD: The study included 27 deficit syndrome, 37 nondeficit syndrome patients and 35 healthy individuals who were treated as outpatients at the Community Mental Health Center, diagnosed with Schizophrenia according to DSM-V and divided into subtypes according to the The Schedule For The Deficit Syndrome (SDS), Informed consent form was signed by the participants, after a detailed psychiatric examination, a structured clinical interview for DSM V (SCID-5), Scale for the Assessment of Positive Symptoms (SAPS), Brief Negative Symptoms Scale (BNSS), Extrapyramidal Symptoms Assessment Scale (ESRS), the Calgary Depression Scale for Schizophrenia (CDRS) were used. Then, MR images were obtained using a 1.5 Tesla MR device, and SPGR sequence was applied to obtain high-resolution T1 structural images. The data obtained from this sequence were analyzed by voxel-based morphometry (VBM) method using SPM8. The volumes of the brain subsections were measured with the FreeSurfer (v6.0) software package. RESULTS: There was no difference between the groups in terms of age, gender, education, duration of disorder, age of onset, hand preference, alcohol / substance use disorder, current antipsychotic doses (chlorpromazine equivalents, mg/d)), ESRS, CDRS.