Yüksek yağlı diyet ile beslenen ratlarda oluşturulan oksidatif strese karşı resveratrolün koruyucu etkisi, oreksin A ve nesfatin 1'in serum düzeylerinin belirlenmesi
The protective effect of resveratrol against oxidative stress, determination of serum levels of orexin a and nesfatin 1, in rats fed HİGH-fat diet
- Tez No: 677525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ MERHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada yüksek yağlı diyetle (YYD) beslenen ratlarda resveratrolün karaciğer, beyin ve kalp dokularında oksidan/antioksidan düzeylerindeki koruyucu etkisi, oreksin A ve nesfatin 1 serum düzeyleri ve histopatolojik incelemeler üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 40 günlük 40 adet sprague dawley erkek ratlar kullanılmıştır. Ratlar 1 haftalık uyum süreci sonunda rastgele seçilerek; kontrol (n=8), alkol (% 1'lik etil alkol) (n=8), resveratrol (10 mg/kg/gün) (n=8), YYD (n=8) ve resveratrol (10 mg/kg/gün)+YYD (n=8) olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. Deney süresince (8 hafta) 0. günden itibaren vücut kitle indeksi (VKİ)'lerini hesaplayabilmek için ratların canlı ağırlıkları ve nazo-anal uzunlukları ölçülmüştür. Aynı zamanda tüm grupların açlık kan glukoz değerleri 0. gün, 4. hafta ve 8. hafta olmak üzere ratların kuyruk veninden glukometre ile ölçülmüştür. Uygulama süresi sonunda karaciğer, beyin ve kalp dokularında nitrik oksit (NO), malondialdehit (MDA), katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPx) parametreleri ölçülmüştür. Serumda ise oreksin A, nesfatin 1, alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), gama glutamil transferaz (GGT), total kolesterol (TK), trigliserid (TG), çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein-kolesterol (HDL-K), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve tam kanda ise redükte glutatyon (GSH) düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca dokularda histopatolojik incelemeler yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda ratların kilo artışları, VKİ değerleri ve açlık kan glukoz değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the protective effect of resveratrol on oxidant/antioxidant levels, orexin A and nesfatin 1 serum levels and histopathological examinations in liver, brain and heart tissues in rats fed a high-fat diet (HFD). In our study, 40 sprague dawley male rats, 40 days old, were used. Rats were randomly selected at the end of the 1 week adaptation period; control (n=8), alcohol (1 % ethyl alcohol) (n=8), resveratrol (10 mg/kg/day) (n=8), HFD (n=8) and resveratrol (10 mg/kg/day)+HFD (n=8) divide into 5 groups. During the experiment (8 weeks), the live weights and naso-anal lengths of the rats were measured in order to calculate their body mass index (BMI) from day 0. At the same time, fasting blood glucose values of all groups were measured with a glucometer in the tail vein of the rats at day 0th, week 4th and week 8th. At the end of the application period, nitric oxide (NO), malondialdehyde (MDA), catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GPx) parameters were measured in liver, brain and heart tissues. In serum, orexin A, nesfatin 1, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), gamma glutamyl transferase (GGT), total cholesterol (TC), triglyceride (TG), very low-density lipoprotein (VLDL), high-density lipoprotein- cholesterol (HDL-C), low-density lipoprotein (LDL) and in whole blood reduced glutathione (GSH) levels were determined. In addition, histopathological examinations of the tissues were performed. As a result of the studies, a statistically significant increase was recorded in the weight gain, BMI values and fasting blood glucose values of the rats.