Bireysel ve takım sporlarında zihinsel dayanıklılığın umutsuzluk ve başarı motivasyonu bakımından etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of mental toughness in terms of hopelessness and achievement motivation in individual and team sports
  1. Tez No: 677526
  2. Yazar: İSMAİL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ ALPASLAN GENÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Araştırmada bireysel ve takım sporlarında zihinsel dayanıklılık, umutsuzluk ve başarı motivasyonu arasındaki ilişkileri ortaya koymak, umutsuzluk ve başarı motivasyonun zihinsel dayanıklılığın üzerindeki etkisini incelemek ve bu psikolojik yapıları bazı demografik değişkenlere göre karşılaştırmak amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya çeşitli branşlarda aktif olarak en az üç yıl lisanslı sporcu olan, 18 yaş ve üzerindeki 395'i bireysel ve 255'i takım sporcusu olmak üzere toplamda 650 sporcu katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak ''Kişisel Bilgiler Formu'', ''Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri'', ''Beck Umutsuzluk Ölçeği'', ''Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği'' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistiklerden (frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma) ve ilişkisel istatistiklerden (t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, doğrusal regresyon analizi) yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to reveal the relationship between mental toughness, hopelessness, and achievement motivation in individual and team sports, analyze the effects of mental toughness on hopelessness and achievement motivation and compare these psychological constructs based on some demographic variables. A correlational survey model was used to collect quantitative data in this research. 395 athletes engaged in individual sports and 255 athletes engaged in team sports in different branches, i.e. a total of 650 athletes, aged over 18 and having an athlete license for at least three years participated in the study voluntarily. ''Personal Information Form'', ''Sports Mental Toughness Inventory'', ''Beck Hopelessness Scale'' and ''Sports-Specific Achievement Motivation Scale'' were used for data collection. Descriptive statistics (frequency, percentage, arithmetic means and standard deviation) and relational statistics (t-test, one-way analysis of variance, Pearson moment correlation coefficient and linear regression analysis) were used for data analysis.