Sonlu elemanlar yöntemi ile makina parçalarının gerilme analizinin yapılması
- Tez No: 67753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Teknikteki hızlı ilerlemeler ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile sonlu elemanlar yöntemi kolayca uygulanabilir bir metod olmuştur. Matematiksel temelleri 1795'te Gauss, 1870'de Rayleigh gibi matematikçilere dayanan yöntem birçok karmaşık problemin çözümünde ucuz, hızlı, verimli ve güvenilir sonuçlara ulaşmamızı sağlamaktadır. Yapılan çalışmada yöntem ile ilgili Ön bilgiler verildikten sonra kuvvet, gerilme kavramı ve enerji prensipleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra Sonlu Elemanlar Yöntemi açıklanarak el ile çözüme imkan verebilen birkaç problem incelenmiştir. Şu an piyasada bulunan sonlu elemanlar için hazırlanmış bilgisayar programlarının kısa tanıtımları yapıldıktan sonra birkaç parçanın bilgisayarlı analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The finite element method has become an easy applicable way by the help of the quick development in technique and in computer technology. The mathematical foundation of this method which is based on mathematicians, Gauss in 1795 and Rayleigh in 1870, provides us to reach cheap, fast, productive and reliable solutions in so many complex problems. In this study, after some pre-knowledge about the method was given, the conception of stress and energy principles were dwelled upon. Then, with the explanation of the finite element method, some problems that can be solved by hand were examined. After introducing the computer programs that were prepared for the finite element method and were been found in the market at that moment, the analyse of some elements were made by the computer. VI