Kaza esnasında taşıtta meydana gelen deformasyon ve bunun yolcuya olan etkisinin etüdü, alınabilecek önlemler
- Tez No: 67754
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Tez çalışmamda, ülkemizde güncel bir konu olan Trafik kazalarını ele aldım. Trafik kazaları konusu, Türkiye'nin en önemli sorunları içerisinde yer almasına karşın bu alanda yeterli bilimsel çalışma yapılmamaktadır. Trafik kazalarım önlemek için, bilimsel açıdan oluşum nedenlerini incelemek gerekir. Bu da ancak Trafik kazası analizi ile mümkündür. Bu nedenle tezimin önemli bölümünü Trafik kazası analizi oluşturmaktadır. Tezimin ilk bölümünde, taşıt ve yolcu güvenlik sistemleri ele alınmıştır. Bu sistemler aktif ve pasif güvenlik sistemleri olarak ikiye ayrılmış ve pasif güvenlik sistemleri (taşıt yapısı, taşıt büyüklüğü, emniyet kemeri, oturma pozisyonu, hava yastığı, ABS fren sistemi, gündüz farların kullanımı) detaylı olarak incelenmiştir. ikinci bölümde, trafik kazaları sonucu meydana gelen yaralama olayları incelenmiştir. Yaralanma analizinin niçin ve nasıl yapıldığı sorularına cevap verilmiştir. Yaralanma analizi ile kaza analizi arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Trafik kazalarında sıkça rastlanan ölümcül beyin travmaları ve taşıt-yaya çarpışmaları konu edilmiş, yaralanma mekanizmaları incelenmiştir. Tezimin üçüncü bölümünde, bir çarpışma testinin (crash-test) nasıl yapıldığı, test sonuçlarından nasıl yararlanıldığı açıklanmıştır. Özellikle bu testlerden elde edilen verilerin, sonlu elemanlar yöntemi ile nasıl modellendiği incelenmiştir. Tezimin son bölümünde ise; kaza analizinin nasıl yapıldığı, seçilen kaza analizi tekniğinin sonuç üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Ayrıca özel bir kaza analizi olan; 'Taşıt lambalarının çarpışma sırasında açık olup olmadığının araştırılması' incelenmiştir. Son olarak, Trafik kazası analizlerinde kullanılmak üzere çeşitli kaza durumları, fizik kuralları çerçevesinde deneysel veya teorik olarak bulunan denklem ve tablolar ile açıklanmaya çalışılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In my thesis, one of the current subject of our country that is traffic accidents are evaluated. Although the traffic accidents are one of the essential problem of Turkey, there is not enough scientific study in this area. To prevent traffic accidents, the action of accidents should be investigated scientifically. This is only available by Traffic Accident Reconstruction. Therefore the main part of my project is focused on Traffic Accident Reconstruction. The firs section of my project that is the vehicle and passenger protection systems are reviewed. This system are divided into two sections, active safety and passive safety, and passive safety systems (vehicle structure, vehicle size, safety belts, seating position, air bag, side air bag, abs brakes, day lights) are examined in detail. The passenger injuries at the result of traffic accidents are described in the second section of the project. The questions, why and how the injury reconstruction is made, are responded. The relationship between injury reconstruction and accident reconstruction is evaluated. In traffic accidents, the two common situations that fatal brain injuries and vehicle-pedestrian collisions are examined and injury mechanisms are considered. In the third section of my project, the following questions are replied: How crash-tests are made and how the crash-test data are utilized. Particularly, how the crash- test data are used for vehicle finite element modeling is described. In the last section of thesis, why the accident reconstruction is made and the effect of choosing right accident reconstruction method for particular case are disscused. Beside one of the specific accident reconstruction method, lamp examination to determine on or off in collision, is evaluated. The various traffic accident situations are described with experimental or theoretical equations relating to physics rules.