Hidrolik pürüzlülük mertebesinin incelenmesi
- Tez No: 67752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GENTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Hazırlamış olduğumuz“Hidrolik Pürüzlülük Mertebesinin İncelenmesi ”konulu tez beş ana bölümden oluşmuştur. İlk bölümde giriş, pürüzlülüğün azaltılması için yöntemler, bu yöntemlerin kriterleri, pürüzlülüğe neden olan korozyon ve bunlardan korunma yöntemleri, kabuklaşmanın önlenmesi için yöntemler, inhibitor kullanımı, pürüzlülüğün boru malzemesi yönünden incelenmesi gibi konular ele alınmıştır Daha basit bir ifadeyle pürüzlülüğün sebepleri ve önlenmesi incelenmiştir. İkinci bölümde ise pürüzlülüğün neden olduğu sürtünme direnci hesabı analitik bir yöntem anlatılmıştır. İlk önce akışlarla ilgili teorik bilgi verilmiş ardından bazı kabuller yapmak suretiyle cidardaki kayma gerilmesi, hız dağılımları formüle edilmiş, yöntemin sınırları belirlenmiş ve daha sonra uygulamaya geçilmiştir. Çözüm yöntemi maddeler halinde anlatılmıştır. Doğal ve yapay pürüzlülükle ilgili deneyler ve araştırmalar yapılmış değişik pürüzlülük formları için ölçülen ve hesaplanan değerler grafıklendirilmek ve tablolar halinde gösterilmek suretiyle karşılaştırılmıştır. Düzgün yüzeyli borularda hız dağılımı, X ve Re diyagramları çizilmiştir. Üçüncü bölümde deneysel çalışmalar yapılmıştır. Çeşitli çaplardaki eski ve yeni galvanizli borular karşılaştırılmıştır. Deney düzeneği çizilmiş, ölçülecek olan borular resimlendirilmiş, deney sonucu ölçülen ve hesaplanan değerler {X, Re, Q,...) tablolar halinde gösterilmiş, X sürtünme faktörü ile Re sayısının değişimi her çaptaki eski ve yeni borular için gösterilmek suretiyle karşılaştırılmış, herhangi bir tesisat için eski ve yeni boruların enerji maliyetleri arasında % olarak ne kadar bir fark olduğu bir örnekle gösterilmiş, olay genelleştirilerek her bir borunun birim boyu için enerji sarfiyatı ile debinin değişimi grafiklendirilmiştir. Bu deneyde kullanılan su Non-Newtonien akışkan özelliği taşısa da Newtonien akışkan olarak kabul edilmiştir. Dördüncü bölümde ise Non-Newtonien akışkanlarla(polimer gibi) deneyler yapılmak suretiyle pürüzlü ve pürüzsüz borular karşılaştırılmıştır. Ayrıca Non-Newtonien akışkanların sürtünme faktörünün ve Re sayısının hesabı için bazı formüllemeler yapılmıştır. Son bölümde ise tezde ele alınmış tüm konulardan çıkan sonuçlar ve bu konularla ilgili tartışmalar ortaya konulmuştur V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis that we prepared named as“The investigating of the grade of Hydroulic Roughness”has five basic topics. In the first part, the methods of decreasing roughness, the criterion of these methods, using inhibitors, examining the roughness on pipe materials and like these topics are studied. By a simple represantation the cause of roughness and preventing from the roughness are examined In the second part an analytical methot to calculate the friction factor caused by roughness is told. Firstful theoretical information about flows is given and than by making some acceptances, the shear stress, velocity distributions on the boundary are formulated, limitations of methot are determined and than the application is done. The solution methot is explained by sequence. The experiments and studies about natural and artificial roughness is done for different forms of roughness by calculating and testing the values and showing them on graphics and tables the comparision is done. The velocity distribution on smooth pipes and X-Re diagrams are drawn. In the third part experimental studies are done. At different radius of new and old pipes are compared. The experiment location is drawn, the photographs of pipes are put, the calculated values from the experiment(like X, Re, Q,...)are shown on tables, the friction factor X and Re number is shown for every old and new pipes and an example is given for an installation for the energy cost differences by percent, this is generalized the energy expenditure of each unit length of pipe and flow of them are graphized. Water used in this experiment shows Non- Newtonien fluid properties but it is accepted as a Newtonien fluid. In the forth part by doing experiments with Non-Newtonien fluids, smooth and rough pipes are compared. And also for calculating Non-Newtonien fluids friction factor and Re number, some formulations are done. In the last part the conclucions and discussions made from the subjects which are in the thesis is told. VI