Bireysel ve takım sporu çalıştıran antrenörlerin duygusal emek, tükenmişlik ve iş tatminlerinin incelenmesi
Investigation of emotional lobar, burnout and jop satisfaction of coaches running individual and team sports
- Tez No: 677545
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ ALPASLAN GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada bireysel ve takım sporu çalıştıran antrenörlerin duygusal emek, tükenmişlik ve iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkinin incelemesi amaçlanmıştır. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın çalışma grubunu, 2020 yılında, Gençlik Spor İl Müdürlüklerinde çalışan ve / veya bağlı kulüplerde yer alan 280 antrenör bulunmaktadır. Çalışmada demografik özelliklerin belirlemesinde araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”,“Duygusal Emek Ölçeği”Lee ve Brotheridge (1),“Minnesota İş Tatmin Ölçeği”Weiss ve ark. (2) ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”Maslach ve Jackson (3) kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistic 20 programı kullanılmıştır. Ölçeklerin cronbach alfa (α) iç tutarlılık kat sayıları belirlenip deneklere ait veriler gruplara göre normal dağılım ve varyans homojenliği göstermediği için nonparametrik test yöntemleri kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar Kruskal-Wallis test yöntemi ile yapılmış, anlamlı sonuçlar Mann Whitney-U testi ile ikili olarak karşılaştırılmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilere yönelik farklılık analizleri ve ilişki korelasyonu uygulanmıştır. İstatiksel anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is purposed to examine the relationship between emotional labor, burnout and job satisfaction levels of coaches who train individual and team sports. The working group of this research, in which the descriptive screening model was used, consists of 280 coaches working in the Youth Sports Provincial Directorates and / or various sports clubs in 2020. In the study,“Personal Information Form”,“Emotional Labor Scale Lee and Brotheridge (1), ”Minnesota Job Satisfaction Scale“ Weiss et al. (2) and ”Maslach Burnout Scale" Maslach and Jackson (3) developed by the researcher in determining the demographic characteristics were used. IBM SPSS Statistic 20 package program was used in the analysis of the data. Cronbach's alpha (α) internal consistency coefficients of the scales were determined and nonparametric test methods were used since the data of the subjects did not show normal distribution and homogeneity of variance according to the groups. Comparisons between groups were made with the Kruskal-Wallis test method, and meaningful results were compared in pairs with the Mann Whitney-U test. Difference analysis, relationship correlation for the data obtained from the participants were applied. Statistical significance level was accepted as 0,05.