Ortaokullarda öğrenim gören kız öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumları (Erzurum ili örneği)
The attitude of girl students in secondary schools to physical education and sports (Erzurum province sample)
  1. Tez No: 677546
  2. Yazar: RÜSTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞİRİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma Erzurum ili Yakutiye ilçesinde ortaokulda öğrenim gören kız öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarını saptamak amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Erzurum Merkez Yakutiye İlçesinde bulunan ortaokullarda öğrenim gören 5. sınıf 86 kız öğrenci, 6. sınıf 89 kız öğrenci, 7. sınıf 122 kız öğrenci ve 8. sınıf 116 kız öğrenci olmak üzere toplam 413 kız öğrenci katılmıştır. Araştırmada Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen, 12'si olumlu 12'si olumsuz olmak üzere toplam 24 maddeden oluşan Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca örneklem grubuna 8 maddelik kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler; SPSS 24.00 paket programı kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem T testi, Levene F Testi sonucuna göre (F= 29,170, p< 0,05) Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) yerine ilişkisiz ölçümler için Kruskal Wallis H Testi yapılmış olup, Kruskal Wallis-H testi sonrası belirlenen anlamlı farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek üzere Mann Whitney U Testi yapılmıştır ve bu sonuçlar dikkate alınmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik olumlu tutum sergiledikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of determining the attitudes of female students studying in secondary school in Yakutiye district of Erzurum province towards physical education and sports lessons. A total of 413 female students, including 86 female students in the 5th grade, 89 female students in the 6th grade, 122 female students in the 7th grade and 116 female students in the 8th grade, studying at secondary schools in Erzurum Yakutiye District participated in the research. The Physical Education and Sports Attitude Scale, which was developed by Demirhan and Altay (2001), consisting of a total of 24 items, 12 positive and 12 negative, was used in the study. In addition, an 8-item personal information form was applied to the sample group. The obtained data were analyzed by using the SPSS 24.00 package program. Independent sample T-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used in the analysis of the data. According to the Levene F Test result (F= 29,170, p< 0.05), Kruskal Wallis H Test was used for unrelated measurements instead of One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Mann Whitney U Test was performed to determine which groups caused the significant difference determined after Kruskal Wallis-H test and these results were taken into account. As a conclusion of the research, it was observed that the students exhibited positive attitudes towards physical education and sports lessons.