Hipoglisemik yenidoğanlarda insülin-kortizol düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 677585
- Danışmanlar: DR. ÖZGÜL YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hipoglisemi hayatın ilk günlerinde sıkça rastlanan ve tedavi edilmediği takdirde nörolojik fonksiyonları olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Yenidoğanlarda hipoglisemiye neden olan etiyolojik faktörler çok çeşitlidir. Bizim çalışmamızdaki sonuçlar göstermektedir ki, yenidoğan bebeklerde ilk saatlerde oral beslenmenin başlatılamaması hipoglisemi gelişimi riski açısından büyük önem taşımaktadır. Hipoglisemik grupta doğumdan sonraki 2. satte oral beslenme başlatılamayan bebek sayısı 22 (%48) iken, nonhipoglisemik gruptaki bebek sayısı 3 (%15) olarak bulundu. Yetişkinlerde insülin, kortizol ve diğer hormonların rolü inkar edilemez. Bununla birlikte, sağlıklı ya da kan glukoz hemostazı bozukluğu riski taşıyan yenidoğanlarda insülin-kortizol sekresyonu ve onun aktivasyonu konusunda az bilgi vardır. Kan glukozu ve plazm insülin-kortizol konsantrasyonları arasındaki ilişki 10 AGA, 10 SGA ve 6 preterm olmak üzere 26 hipoglisemik ve 20 AGA nonhipoglisemik bebekte incelendi.
Özet (Çeviri)
Hypoglycemia is a common problem in the first days of life and adversely affects neurological functions if left untreated. The etiological factors that cause hypoglycemia in newborns are very diverse. The results of our study show that the inability to start oral feeding in the first hours of newborn infants is of great importance in terms of the risk of hypoglycemia development. While the number of infants who could not start oral feeding in the second hour after birth in the hypoglycemic group was 22 (48%), the number of infants in the nonhypoglycemic group was 3 (15%). The role of insulin, cortisol and other hormones in adults cannot be denied. However, little is known about insulin-cortisol secretion and its activation in healthy newborns or at risk for impaired blood glucose hemostasis. The relationship between blood glucose and plasma insulin-cortisol concentrations was investigated in 26 hypoglycemic (including 10 AGA, 10 SGA, and 6 preterm) infants and 20 AGA nonhypoglycemic infants.