Antandros antik kenti Yamaç Ev 1 No'lu dükkan seramikleri
Ceramics of the Terrace House Shop No 1 of ancient city of Antandros
- Tez No: 677586
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KOÇEL ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
2001 yılından beri Antandros kentinin başlıca çalışma alanlarından biri“Yamaç Ev Sektörü”dür. Bu alanda 25 mekanı bulunan Roma villası açığa çıkarılmıştır. Villanın bölümlerinden olan ve dükkan olabileceği benzer yapılar üzerinden tespit edilen 1 no'lu dükkandan ele geçen seramikler, bu tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Mekanın kuzeyinde anakaya, güneyinde sıkıştırılmış toprak, orta ve güney kısımlarında ise taban dolgusu olarak yoğun seramik buluntu kullanılmıştır. Tunç Devri ile Roma Devri arası seramik buluntuların karışık olarak ele geçtiği görülmektedir. 1 no'lu dükkanda yapılan çalışmalarda tabanın bulunmadığı tespit edilmiştir ve mekanın işlevini anlamaya yönelik herhangi bir malzemeye rastlanmamıştır. Alanda çalışmaya başlanan ilk seviyeden, çalışmaların sonlandığı seviyeye kadar ele geçen seramikler değerlendirilmiştir. Tarihlendirme niteliği taşıyan 181 adet seramik malzeme teze dahil edilmiştir. İ.Ö. 2000 ile İ.S. Geç 5-Erken 6.yy arasına tarihlendirilen bu seramik grubu ile Antandros'un seramik birikimi değerlendirilmiş olup, diğer kentlerle olan ilişkileri irdelenmiştir. Tez kapsamında değerlendirilen seramikler konteks içerisinden ele geçmediği için buluntular analoji yoluyla tarihlendirilmiştir. Tunç Devri seramiklerinin Antandros kentinde varlığı ilk kez tespit edilmiştir. Roma Devri seramiklerinin ise tez içerisindeki en geç grubu oluşturduğu görülmektedir. İ.S. Geç 3-Erken 4.yy'a tarihlenen Roma villasının, İ.S. 5-6 yy'a kadar tadilatlarla kullanıldığı bilinmektedir. Tez içerisinde yer alan İ.S. Geç 5-Erken 6.yy'a tarihlenen Geç Roma seramiklerinin, bu tadilat dönemine ilişkin olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since 2001, one of the main working areas of Antandros city is“Slope House Sector”. A Roman villa with 25 rooms was unearthed in this area. The ceramics obtained from the shop no. 1, which is one of the parts of the villa and identified through similar structures where there may be a shop, constitute the subject of this thesis. The bedrock in the north of the place, compacted soil in the south, and dense ceramic finds were used as the floor filling in the middle and south parts. It is seen that mixed ceramic finds between the Bronze Age and the Roman Period were found. In the studies carried out in the shop no. 1, it was determined that the floor was not found and no material was found to understand the function of the space. The ceramics uncovered from the first level where the work started in the field to the level where the works were completed were evaluated. 181 pieces of ceramic materials, which have the characteristics of dating, were included in the thesis. The ceramic accumulation of Antandros were evaluated with this ceramic group dated between 2000 BC and the late 5th-early 6th century AD and its relations with other cities were examined. Since the ceramics evaluated within the scope of the thesis were not found in context, the finds were dated by analogy. The presence of Bronze Age ceramics in Antandros was identified for the first time. It is seen that the Roman Period ceramics constitute the latest group in the thesis. It is known that the Roman villa, dated in the late 3rd-early 4th century AD, was used with renovations until the 5th-6th century AD. It is thought that the Late Roman ceramics dated to the Late 5-Early 6th century AD. included in the thesis may be related to this renovation period.