Kardiyopulmoner bypass ile yapılmış koroner arter bypass greft ameliyatı sırasında vücut ısısının 32°c ve 34°c' de olmasının post operatif dönemde atrial fibrilasyon gelişimine etkisi
The effect of body temperature of 32°c and 34°c on the development of atrial fibrillation in the postoperative period during coronary artery bypass graft surgery performed with cardiopulmonary bypass
- Tez No: 677584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Koroner arter bypass cerrahisi (KABC) sonrası yeni atriyal fibrilasyon (AF) oluşumu, önemli ve sık rastlanan bir ritim sorunudur. Kalp cerrahisindeki ve miyokard korunmasındaki ilerlemelere rağmen, kalp ameliyatları sonrasında yeni gelişen AF sıklığı ne yazık ki azalmamıştır. Miyokardiyal koruma için açık kalp ameliyatı sırasında rutin olarak soğuma yapılmaktadır. Bu işlem hipotermi, hafif (32-35°C), modere-orta (26-31°C), derin-deep (20-25°C) ve çok derin-profound (20°C altında) şeklinde sınıflandırılmışır. Koroner arter hastalığı (KAH) sırasında miyokardiyal koruma için uygulanan hipotermi AF gelişimi için bağımsız bir risk faktörüdür. Bu çalışmada amacımız CABG yapılan hastalarda operasyon sırasında minimum vücut ısısının 32°C ve 34°C olmasının postoperatif dönemde AF üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Literatür çalışmamıza göre Koroner Arter Bypass Greft ameliyatı sırasında hipoterminin post operatif Atrial Fibrilasyon etkisi araştırılmamıştır. Literatürdeki bu boşluğu gidermek ve katkı sunmak da bu araştırmanın alt amaçlarını oluşturmaktadır. Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup KSÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi ameliyathanesinde CPB ile yapılmış Kalp ve Damar Cerrahisi ameliyathanesi perfüzyonist formlarından CABG sırasında pompadaki minimum vücut ısısı 32°C ve 34°C'de olan hastalar ayrılacak ve bu hastaların anestezi dosyaları, KVC yoğun bakım ünitesi hemşire gözlemleri, hasta EKG'leri taranacak. Taranan veriler eşliğinde AF gelişimini karşılaştırdık. Bu çalışmada istatistiksel analizler için“Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 21.0 for Windows,USA”programı kullanıldı. Nicel (nümerik) değişkenlere ait özet değerler sıra ortalması, nitel (kategorik) değişkenlere ait özet değerler ise frekans ve yüzde ile gösterildi. Nicel değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile değerlendirildi. Bağımsız iki grup karşılaştırmaları independent sample t testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; KABG cerrahisinde vücut ısının 32°C ve 34°C'de olmasının post operatif dönemde hastalarda artmış risk beklentisine karşın AF oluşumu görünmemektedir. KPB sırasınada uygulunan hipotermi postoperatif dönemde tek tek sorunlar baz alınarak yapılan karşılaştırmalar incelenmiş olup istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Uzun süreli takip ile ek araştırmaların yapılması operatif risk faktörleri arasına hipoterminin dahil edilmesi gelecekte yapılacak çalışmalar sonucunda mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
New atrial fibrillation (AF) formation after coronary artery bypass surgery (CABC) is an important and common rhythm problem. Despite advances in cardiac surgery and myocardial preservation, the frequency of newly developing AF after cardiac surgery has unfortunately not decreased. Cooling is routinely performed during open heart surgery for myocardial protection. This procedure is classified as hypothermia, mild (32-35 ° C), modern-medium (26-31 ° C), deep-deep (20-25 ° C) and very deep-profound (below 20 ° C). Hypothermia applied for myocardial protection during coronary artery disease (CAD) is an independent risk factor for the development of AF. In this study, our aim is to investigate whether the minimum body temperature of 32 ° C and 34 ° C during the operation has an effect on postoperative AF in patients undergoing CABG. According to our literature study, the postoperative Atrial Fibrillation effect of hypothermia during Coronary Artery Bypass Graft surgery has not been investigated. The sub-objectives of this study are to fill this gap in the literature and to contribute to it. Our study is a retrospective study, and patients with a minimum body temperature of 32 ° C and 34 ° C at the pump during CABG will be separated from the cardiovascular surgery operating room perfusionist forms performed with CPB in the KSU Faculty of Medicine, Cardiovascular Surgery operating room, and the anesthesia files of these patients, CVC intensive care unit, nurse observations, patient ECGs will be scanned. We compared the development of AF in the light of the scanned data. In this study, the program“Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 21.0 for Windows, USA”was used for statistical analysis. Summary values of quantitative (numerical) variables are shown as mean rank, summary values of qualitative (categorical) variables are shown with frequency and percentage. The compliance of quantitative variables to normal distribution was evaluated using the Shapiro Wilk test. Independent sample t test was used for comparisons of two groups. As a result; Despite the increased risk expectation of the body temperature at 32 ° C and 34 ° C in the post-operative period in CABG surgery, AF formation does not appear. Hypothermia during CPB. Comparisons made on the basis of individual problems in the postoperative period were examined, and no statistically significant difference was found. Long-term follow-up and additional research will be possible as a result of future studies to include hypothermia among operative risk factors.