Metaforik söylem aracılığıyla geleneğin eleştirisi: Rorty ve Derrida
The critique of tradition by means of metaphorical discourse: Rorty and Derrida
- Tez No: 677587
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BAYAR BRAVO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Metaforik söylem, dil ve düşüncenin tarihsel olduğuna işaret eder. Tarihsel olan metaforik, metaforik olan da tarihseldir. Bu düşünce iki yönlüdür: Birincisi metaforların edebî unsurlar olarak görüldüğü klasik görüşlerin aksine, düşünce metaforlarla doludur. İkincisi, metaforların olduğu semantik eksende hiçbir dil kullanımı ayrıcalıklı değildir, aksine değişkendir. Dolayısıyla geleneksel felsefenin dilsel kanıtları da tarihteki söylemlerden bazılarıdır. Bu yaklaşıma göre, Rorty'deki olumsal dil ve hakikat ilişkisinde düşünce ve kavramlar zamanla değişebilen söylemlerdir. Birbirinin yerini alan söylemler, metaforik süreç gibi anlamın geçmişten geleceğe farklı bağlamlara taşınmasıyla oluşur. Mutlak referans sistemine bağlı olmaksızın dil, yeni ve farklı bağlamlar üretebilen figüratif bir olgudur. Derrida'da ise yazı biçimli dilin fark ve erteleme hareketi olan différance, metaforik kullanıma benzer şekilde anlamı sürekli taşır ve onun aşkınsallığını sonlandırır. Böyle bir durumda, différance'ın metaforik yolla ilkel anlama dek izini sürebileceğimiz, aynı zamanda alternatif bir okuma veya geleneğin bir eleştirisi olan dilsel bir olgudan söz etmek mümkündür. Burada mutlak temel ya da köken barınmaz; yalnızca kendisine yabancılaşmış, mutlaklığı parçalamış“öteki”olarak fark vardır. Dil kullanımının daima bir başkasına göre metaforik kabul edildiği paradigmada, gerçekliği farklı bakış açılarına göre yorumlama imkânı vardır. Geleneksel felsefi düşünce de kendisine yabancılaşmış ve sonunda ötekileşmiş bir metaforik söylem, yani tarihsel bir yorumdur.
Özet (Çeviri)
Metaphorical discourse indicates that language and thought are historical. Historical is metaphorical, and metaphorical is historical. This idea is twofold: First, contrary to classical approaches on the mentality that metaphors are literary elements, thoughts are filled with metaphors. Secondly, on the semantic axis in which metaphors take place, no language use is privileged, rather it is variable. Thus, the linguistic evidences of traditional philosophy are some of the discourses in history. Accordingly, in the relation of contingent state of truth and language in Rorty, thoughts and concepts are historical discourses that can change. Replacing each other, discources just like the metaphorical process, are formed by transferring the meaning to different contexts from past to the future. Regardless of certain reference system, language is a figurative phenomenon that can produce different context. In derrida, différance which is difference and deferral movement of the writing-formed language, similar to metaphorical use, carries the meaning and ends its transcendentality. In such a case, it is available to speak of a linguistic fact that we can trace différance back to primordial meaning metaphorically, which is also an alternative reading or a criticism of tradition. There is no certain foundation or origin, but only the“other”as a difference, alienating itself and spoiling the absoluteness. In the paradigm considered of language uses are always metaphorical to others, it is possible to interpret the reality from different perspectives. Traditional philosophical thought is a metaphorical discourse too, in other words historical interpretation, alienated to itself and eventually marginalised.