Volkanik Kapadokya bölgesi Pleistosen Sonu-Holosen Başı paleo-çevre ve insan yaşam alanları üzerine yapılan araştırmaların derlenmesi ve değerlendirilmesi
Compilation and evaluation of the surveys on paleo-environment and human living areas of the Last Pleistocene-Early Holocene period in Cappadocia volcanic region
  1. Tez No: 677594
  2. Yazar: TOLUNAY BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışma Kapadokya Volkanik Provensi'nde, Pleistosen devrenin sonu ile Holosen devrenin başlangıcı arasındaki tarih aralığını kapsamaktadır. İnsan yaşam alanları ve doğal çevre ile ilgili araştırmaları söz konusu kapsam doğrultusunda derlemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla bölgedeki yüzey araştırmaları, yüzey araştırmalarıyla tespit edilen çeşitli insan faaliyet alanları, kazılan yerleşim yerlerinden elde edilen arkeolojik ve arkeometrik veriler, arkeolojik veri grupları olarak incelenmiştir. Ayrıca iklim, flora, fauna, jeomorfoloji, hidrografi, volkanizma, tektonizma, hammadde kaynakları, polen analizi gibi araştırmalar çevresel veriler olarak ele alınmıştır. Bu verilerin tümü ise Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak vektör ve/veya raster verilere dönüştürülerek analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçların, söz konusu tarih aralığında KVP bölgesinde yaşayan insanların çevre ile ilişkilerinin anlaşılmasına katkı sağlayacağı umulmaktadır. Bu değerlendirmeler ile“insan topluluklarının çevre ile etkileşimi”,“çevre koşullarının insan faaliyet alanlarının seçimine etkisi”,“çevre koşullarının beslenme ve endüstriler gibi insan faaliyetleri üzerindeki etkisi”gibi sorulara yönelik açıklamalar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study covers the period dated between the end of the Pleistocene epoch and the beginning of the Holocene epoch in the Volcanic Cappadocia region. This study aims to compile and evaluate the research on human activity areas and the natural environment in line with the mentioned scope. For this aim, surface research in the region, various types of human activity areas detected by surface research, archaeological and archaeometric data obtained from excavated settlements were examined as archaeological data groups. Also, researches such as climate, flora, fauna, geomorphology, hydrography, volcanism, tectonism, raw material resources, pollen analysis were examined in the study as environmental data. These data have been analyzed by converting them into vektör and/or raster data using Geographical Information Systems. It is hoped that the results obtained, will contribute to the understanding of the environmental relations with of the people living in the VKB region in the mentioned date range. With these evaluations, some explanations were tried to be made for questions such as“the interaction of human communities with the environment”,“the effect of environmental conditions on the selection of human activity areas”,“the effect of environmental conditions on human activities such as nutrition and industries”.