Orta Anadolu Volkanik Kapadokya Bölgesi'nde MÖ 7. binyıl: Tepecik-Çiftlik Höyük'te mimari ve yerleşim düzeninde kültürel değişim süreci
The 7th millenium BC in the Volcanic Cappadocia Region of Central Anatolia: The proccess of cultural change in architecture and settlement layout at Tepecik-Çiftlik Höyük
- Tez No: 853810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BIÇAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışmada, Orta Anadolu'nun Volkanik Kapadokya bölgesindeki Tepecik-Çiftlik Höyük'te yürütülen arkeolojik çalışmalarla ortaya çıkartılan mimari kalıntılar ele alınmaktadır. Höyük, MÖ 8. binyıl sonundan MÖ 6. binyılın başlarına dek süren kesintisiz bir yerleşim yansıtan farklı yerleşim tabakaları içermektedir. Çanak Çömlekli Neolitik dönemin erken evrelerinden İlk Kalkolitik dönem sonlarına dek iskân görmüş bir yerleşme olan Tepecik-Çiftlik, Orta Anadolu'da bu özelliğe sahip az sayıdaki yerleşmelerden biridir. Araştırma, bu tabakalardaki mimari kalıntıları analiz ederek, yerleşimdeki değişim ve süreklilikleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu süreçte kullanılan yapıların fiziksel özellikleri ile mekanların işlevi ve kullanım süreçleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan çalışma, höyük tabakalanması, yapı tanımları, yerleşme düzenleri, değişim ve sürekliliklere ilişkin verileri sunmaktadır. Bu veriler, yaklaşık bin yıl boyunca burada yaşayan insanların yaşamlarını anlamamıza katkıda bulunmakta ve gelecekte yapılacak araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This investigation delves into the architectural relics unearthed during the archaeological excavations at Tepecik-Çiftlik Höyük, situated in the Volcanic Cappadocia region of Central Anatolia. The site exhibits varied habitation strata, epitomizing an unbroken habitation sequence spanning from the late 8th millennium BC to the early 6th millennium BC. The objective of this research is to elucidate the dynamics of change and continuity within the settlement, achieved through a meticulous analysis of the architectural remnants present within these strata. An in-depth examination is conducted on the structural attributes of the edifices, as well as on the functional dynamics and utilization patterns of the spatial arrangements. The study furnishes comprehensive insights into mound stratification, architectural delineations, patterns of settlement, and the oscillating paradigms of change and continuity. The amassed data substantially enriches our comprehension of the societal fabric of the inhabitants who dwelled in this locale over thousands of years and lays a robust groundwork for prospective scholarly inquiries.