Seramik formlarda nokta ve çizgi ile kişisel uygulamalar
Personal applications in ceramic forms with dot and line
  1. Tez No: 677602
  2. Yazar: HALE YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. UFUK TOLGA SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sanat çalışma raporunun birinci bölümünde sanatın temel öğeleri olan nokta ve çizginin sözlük ve kavram anlamları araştırılarak doğadaki örneklerine yer verilmiştir. Araştırmada İlkel Sanattan günümüze kadar nokta ve çizginin yer aldığı; resim, seramik, heykel ve mimarideki kullanımları örneklendirilmiştir. İkinci bölümde, kişisel uygulamalar, nokta ve çizginin“Oluşum Serisi”ile soyut formlarda seramik ve porselen çamuru kullanılarak sanat raporu sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the art work report, the basic elements of art and the example in nature from the concept and first point of view of the line are included. In the research, dot and line take place from Primitive Art to the present; their use in painting, ceramics, sculpture and architecture are exemplified. In the second part, the art report was concluded by using personal applications, the“Series of Formation”of point and line, and ceramic and porcelain clay in abstract forms.