Batı Anadolu'ya Korinth ve Attika siyah figür seramiğinin ithali, dağılımı ve değerlendirilmesi (2 cilt)
Importation of Corinthian and Attic black figure pottery into Western Asia minor: Distribution and evaluation
- Tez No: 81540
- Danışmanlar: PROF. CEVDET BAYBURTLUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 597
Özet
Türkçe Özet Batı Anadolu'da en erken Korinth seramikleri GG dönemden itibaren görülmeye başlarlar. En erken Korinth ithal seramikleri Ionia, Lydia, Aeolia ve Phrygia'dan bilinmektedir. Bu dönemde ithal edilen formlar genellikle çizgisel (linear) stilde yapılmış kotyle ve skyphoslardır. Korinth seramik ithali EPK dönemden sonra OPK dönemde ve GPK dönemin başlarında, olasılıkla Kimmer istilaları nedeni ile birmiktar azalma gösterir. GPK dönemin ortalarından sonra ithalde artış görülür ve Korinth seramikleri birçok merkezde görülmeye başlar. Bu dönemde Rhodos'ta Korinth seramiklerinin bir anda yoğun olarak başlaması, Kimmer istilası ile tehlikeye girmiş olna Doğu Yunan ve Lidya pazarı ve ticaret yollarının önemini yitirmesi, bu ticaret yolunun Rhodos'a kaymış olduğunu göstermektedir. GPK dönemden itibaren daha önceden yoğun olarak ithal edilen skyphos ve kotyle formlarının yerini yavaş yavaş aryballos ve alabastron gibi koku koymaya yarayan formların aldığı görülür. GPK ve TR dönemde özellikle aryballos ve alabastronlarda balık-pulu (scale-pattern) bezemeli örneklerin yoğun olduğu görülür. OPK ve GPK döneminden Batı Anadolu'da görülen sanatçı ve Gruplar yoğunluk sırasına göre Hound Ressamı, Corneto Ressamı, Chigi Ressamı, Chigi Atölyesi, Sacrifice Ressamı Çevresi, Oberdan Grubu, Head in the Air Ressamı'dır. Ayrıca GPK ve TR dönemde silüet-stil örnekleri de yoğundur. TR dönemde miktar biraz azalır, ancak masa üstü kullanımı amaçlı oinokhoe ve olpelerin miktarında artış vardır. Bu dönemde Dolphin Ressamı'mn eserleri Batı Anadolu'da yoğun görülmektedir. Korinth seramiğinin ithalinin en yoğun görüldüğü dönem, Korinth'de tyran Kypselos'un yönetimde olduğu ve Anadolu'da Alyattes'in Kimmerleri Anadolu'dan tamamen sürdüğü yıllan kapsayan EK dönemidir. Bu dönemde artık kotyle ve skyphos yerine artık aryballso ev alabastronlann daha fazla ithal edildiği görülür. Özellikle EK döneminde yerleşmelerde ve kutsal alanlarda tercih edilen seramik haline gelen ithal Korinth seramiğinde form çeşitliliğinin başladığı görülür. Bu dönemde nokta-bandlı bezemenin hakim olduğu aryballos ve alabastronlann yoğun olarak ithal edildiği anlaşılmaktadır. Aynca Lion Grubu sık görülen ikinci gruptur. Bu dönemde Blaricum Ressamı'mn eserlerinde ve özellikle nekropol buluntulannda sık rastlanan“Football”Tipi aryballoslarda artış görülür. OK döneminden itibaren Korinth seramiklerinin miktannda yerleşmelerde ve kutsal alanlarda azalma görülürken, nekropollerde artış vardır. Artık Korinth seramiklerinin daha çok nekropol sunusu olarak tercih edildiği ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde genel olarak Korinth seramik miktannda Ionia ve diğer Batı Anadolu kıyı kentlerinde azalma, Rhodos'ta ise bunun tersine bir artış izlenir. Bu durum da olasılıkla Alyattes'in Ionia ve diğer Batı Anadolu'lu kıyı kentlerinde bu dönemde uyguladığı baskıdan kaynaklanmış olabilir. Bu dönem form çeşitliliğinin arttığı dönemdir. Sık görülen ressam ve gruplar, Chimaira Grubu, Erlenmeyer Ressamı'dır. GK I dönedme Korinth seramiğinde azalma görülür. Bu dönemde artık bu seramikler çoğunlukla nekropollerde sunu olarak kullanılmaktadır. En yoğun görülen formlar aryballoslar ve kotylelerdir. GK II döneminde artık birçok merkezde miktan azalır. Daha çok minyatür kotyle, aryballos ve kothon gibi formlar görülür. Korinth seramiği Attika siyah figür seramiği ile birlikte değelendirildiğinde itha seramiğin genel yoğunluğunu vermektedir. Bu iki gurubun oluşturduğu ithal seramik miktarının genelde ö.yy'm ikinci çeyreği içinde yoğun olduğu, ancak ö.yy'ın 418ortasından sonra bir miktar azalmanın olduğu ve ö.yy'm üçüncü çeyreği ve ö.yy'ın sonlarında ithalin doruk noktasına ulaştığı görülür. 419
Özet (Çeviri)
İngilizce Özet (Summary) The earliest vases of Corinthian manufacture found at Western Anatolia are generally dated to LG period. These earliest pieces are generally found in Ionia, Lydia, Aeolia and Phrygia. The shapes are restricted to linear skyphoi and kotylai. The only gap in the material occurs after the EPC, a period that immediately follows an important destruction caused by Cimmerians which were mentioned in ancient literary sources. In the late MCP and early LPC period the amount of Corinthian pottery seems to have decreased generally in the sites on Western Anatolia.. Through the end of the LPC period, the number of Corinthian imports increased four times. During the Cimmerian invasions in Anatolia, Rhodes appears to have held a good position in sea trade, and consequently becomes an important trade centre between east and the west. Generally the most favoured shapes are linear kotyle and skyphoi in PK period. By the late LPC and TR period, the number of the aryballoi and alabastra increases. In PC period the most prominent group is linear style. The frequently seen groups and the painters are the Hound Painter, Cometo Painter, Chigi Painter and his circle, Sacrifice Painter, Oberdan Group, Head in the Air Painter. In TR period, the works of Dolphin Painter are well represented by his considerable number of aryballoi. By the EC period, there is a substantial increase in the amount of the Corinthian imports. This period corresponds the reign of Cypselus, the tyrant of Corinth, who probably supported the potters and pot painters that provided minor income to the city's wealth. At the same period, the Cimmerians were driven away from Anatolia by the King Alyattes. Aryballoi and alabastra become the most prominent shapes. A variety of shapes appears ranging from aryballoi to kraters. Checker-band alabastra and aryballoi were imported large amounts and are the most noticeable group. The so-called“football”aryballoi are well represented by many examples. Other frequently seen groups and the painters are Lion Group, Blaricum Painter. In MC period, Corinthian pottery is found seldom at the settlements and sanctuaries, since it becomes major pottery used as grave goods. The import of Corinthian pottery slightly decreased in this period. This decrease in its quantity may have caused by the suppressions of Alyattes over the East Greek sites. In this period Rhodes becomes an important centre once again. The most prominent shapes are aryballoi and alabastra. The painters and the groups which are frequently seen are Chimaira Group an Erlenmeyer Painter. Almost all the LC I pottery are found in the graves, and generally the import of Corinthian pottery slightly decreases. The shapes are restricted to aryballoi and alabastra, kotyle. In LC II period, Corinthian pottery begin to disappear in many sites, and the forms are restricted to miniature kotylai, aryballoi and kothons. After the middle of sixth century, the of Attic black figure pottery imports are dominant. 420