Endüstri ürünü nesneden sanat formuna
From industrially produced object to art form
  1. Tez No: 144341
  2. Yazar: UFUK TOLGA SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET İnsanoğlu doğa içinde ve doğa sayesinde yaşar. İnsanın içinde yaşadığı doğada canlılar ve nesneler iki büyük ve önemli grubu oluştururlar. Canlılar; hayvanlar, insanlar ve bitkiler iken nesneler taş, toprak, kaya parçası gibi cansız şeylerdir. Zaman içinde insanın zekasının, bilgisinin ve becerisinin gelişmesiyle insan doğaya yani canlılara ve nesnelere müdahale etmeye başlamış, nesneleri amaç ve ihtiyaçları doğrultusunda değiştirmiştir. Nesnelerin insan tarafından değiştirilmesi ve yeni nesnelerin yapılması 'Endüstriyel üretim', üretilen nesneler de 'endüstri ürünü işlevsel nesne' olarak tanımlanmıştır. Sanat eseri de bu konu kapsamında bir endüstri ürünü işlevsel nesne olarak sınıflandırılmış ancak sadece o kadar olmadığı, bazı farklılıklarla sıradan nesnelerden ayrıldığı ortaya konmuştur. Bu farkların yaratım sürecinin ilerleme şekline bağlı olarak ortaya çıktığı vurgulanmış, yaratım süreci sonucunda oluşan biçimin, içerikle ilişkisi irdelenmiş ve bu yolla sanat eseri ile endüstri ürünü işlevsel nesne arasındaki fark ortaya konmuştur. Endüstri ürünü bir nesnenin sanat eserine dönüştürülmesi süreci, Duchamp'tan başlayarak tüm sanat tarihi içindeki örnekler incelenmiş ve aşağıdaki üç önemli nokta tespit edilmiştir..Nesnenin yapıldığı malzemeyi değiştirmek,.Nesnenin boyutlarını değiştirmek,.Nesnenin sergilendiği bağlamı değiştirmek Araştırma sürecinde varılan sonuç seramik malzeme ile temellendirilen öznel yaratım süreci içinde biçimlendirilen formlarla da desteklenmiştir. Seramik malzeme ile üretilen çanak biçimi işlevi dışlanarak, olması gereken mekan ve işlevine uygun fiziksel koşulların tamamen dışında anlamlar11 yüklenerek sergilenmiştir. Böylece aslında endüstri ürünü bir form olan“çanak”, sanat formu olarak yeniden yapılandırılmış, kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Human beings have been living in and through nature which involves mainly two groups of beings; Living things, that are animals and plants, and non-living things, in other words, objects, that are stone, soil,..etc. In time, by means of the developping intellect, knowledge and skills, men have begun to interfere the nature, the living and non-living things. He has changed the objects according to his aims and needs. The improvement and production of the objects by men is called“Industrial Production”, whereas the reproduced objects are called“functional industrial products”. With this approch an artistic form has been considered as a functional industrial object., however, its divergent criteria among ordinary industrial products, has also been put forward. These divergency is mentioned to be in relation with the creation process. By the analysis of the shape-content relation, the distinction between artistic form and functional industrial product has been put forward. The process of altering an industrial product to an artistic form has been explained through searching the examplifications in the history of arts starting with Duchamp and three diverse models have been revealed:. Altering the original material of the object. Altering the dimensions of the object. Altering the context in which the object is exhibited. These findings have also been supported by the individually created ceramic works. The ceramic bowl has been exhibited by disregarding its original context and function. In this manner“the bowl”which actually is an industrial product has been re-constructed and re-designed as an artisic form.