Bir yeraltı kurşun-çinko ocağında atım sonrası oluşan toz konsantrasyonunun değişiminin modellenmesi
Modelling dust concentration deviation after blasting in a lead-zinc underground mine
- Tez No: 677608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKREM ARITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada, bir yeraltı kurşun-çinko ocağında galeri ilerlemesi ve üretim esnasında yapılacak olan patlatma ile ortaya çıkan toz konsantrasyonunun zamana ve mesafeye bağlı olarak, yapmış olduğu hareketlerin modellemesi araştırılmıştır. Bu modelleme ile ocak içerisindeki toz konsantrasyonunun iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından riskli bir ortam oluşturulduğuna değinilmiş ve ocak içerisinde toz konsantrasyonu için güvenli bölgenin saptanması hakkında bilgiler verilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, galeri ilerlemesi ve üretim esnasında aynanın yan kayaç ve cevher durumları göz önüne alınarak toplanmış olan örneklerle toz konsantrasyonunun değişim modellemesi oluşturulmuştur. Patlatmadan sonra oluşacak olan toz konsantrasyonunun zamana bağlı mesafesi saptanarak, patlatmadan hemen sonra ocak içerisindeki toz konsantrasyonunun zamana bağlı hareketleri izlenerek modellemenin gerçekçiliğine destek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the modeling of the movements of the dust concentration generated by the gallery advancement and the blasting during production in an underground lead-zinc mine depending on time and distance was investigated. With this modeling, it was mentioned that the dust concentration in the mine creates a risky environment in terms of occupational safety and worker health and information was given about determining the safe zone for dust concentration in the mine Within the scope of this thesis, the change in dust concentration was modeled with samples collected by taking into account the wall rock and ore conditions of the mirror during the gallery progress and production.