Kapalı genleşme depolarının sıcak ve soğuk su sistemlerinde kullanılması ve seçimleri
Use and choosing membrane expansion vessels for hat and cold water systems
  1. Tez No: 67760
  2. Yazar: AYGÜN AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Isı ve basınçlı su sistemlerinde, membranlı kapalı genleşme tankları yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmış olup bilhassa bunların büyüklüklerinin seçimleri büyük önem arzetmektedir. Bunun sonucu olarak son 2 yıldır bu tip elemanların - ki bunlar ; 8 - 1000 İt arasında değişmektedir. - Türkiye'deki tek üreticisi olan DAF DÖKÜM ARMATÜR ve FENNİ MAKİNALAR SAN. TİC.A.Ş. 'de, araştırma, geliştirme ve imali ile ilgili olarak aşağıda belirtilen çalışmalar yapılmıştır : 1. Hidrofor tanklarının imali için elimizde bulunan kalıplara ilave olarak, gerekli yeni kalıpların dizaynı, malzeme temini ve imalatının gerçekleştirilmesi, 2. Sıcak su sistemlerinde kullanılan kapalı genleşme depolan ile ilgili eğitim notlarının hazırlanması ve bir kitapçık olarak bastırılması, 3. Kapalı Genleşme Depolarının TSE Belgesinin alınması hususunda, her türlü çalışma ve deneylerin yapılabilmesi için gereken araç ve gereçlerin, cihazların tesbiti. temini ve TSE görevlilerin gözetiminde ilgili çalışma ve deneylerin gerçekleştirilmesi, 4. Genleşme depolarında kullanılan membranların şekil ve hacim belirleme çalışmaları ile sonuç olarak bütün tipler için çeşitli deney setleri hazırlanması, deneylerin yapılması ve sonuçlarına göre üretilecek olan membranların ( bir kısmı yurt içinde, bir kısmı da yurt dışında üretilmiştir. ) şekil ve hacimlerinin belirlenmesi. 5. Genleşme tanklarının imali ile ilgili malzeme alımından, tankın yapımına kadar tüm aşamalar için, kalite kontrol, test ve geliştirme çalışmalarının belirlenmesi ve gerçekleştirilmesi, 6. Kapalı genleşme depoları kullanım alanları, tesisata montajı ve seçimleri ile ilgili seminerler verilebilmesi için gerekli araştırmaların yapılması, konuyla ilgili tüm yabancı firmaların her türlü katalog ve yayınlarının temini ile bazı firmaların yurt dışındaki üretim yerlerinin ve üretim şekillerinin incelenmesi. Bu tez ; yukarıda belirtilen çalışmalara dayandırılmıştır. Bu çalışmaların tamamı DAF A.Ş. fabrika bünyesinde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak; Türkiye 'de ilk defa Kapalı Genleşme Depolan imal edilmeye başlanmış ve hemen akabinde de TS 1 1424 'e uygunluk belgesi alınmıştır. Çalıştığım yer,, halen Türkiye "de Membranlı Kapalı Genleşme Depolarını üreten tek firmadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, in heat and pressured water systems, membrane expansion vessels are being used widespread, especially choosing the vessels size have high importance. Theratone, since 1995 the only producer of such kind of equipments in Turkey, which has a production range between 8 - 1000 It, is the DAF DÖKÜM ARMATÜR VE FENNİ MAKİNALAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. had made works that has indicated below about resarch, development and production. 1 - In order to use in the production of booster vessels new moulds dizayned their calculations done and new materials assuranced. 2 - Education documents about membrane expansion vessels for heating systems prepared and published. 3 - The neccessary tools, equipments and experiements, determinated, due to to take the TSE Sertificate of membrane expansion vessels under the control of TSE Supervisors. 4 - Preparation of experimental sets for all types of expansion vessels in order to determine the form and volume of membranes ( membranes produced in Türkiye and Europe ). 5 - In all steps, through meterial supply production of expansion vessels ; quatily control, test and development studies have made. 6 - The necessary resarchs had been made, to give some lectures about institution, making right choice and suitable area of closed expansion vessels. Also, all foreing firms which are deal with the subject searched ; their catalagues and publishes obtained, and some of the factories' s production processes are examined. This thesis based on these studies. All of these studies prepared in DAF A. Ş. As a result, closed expansion vessels produced for the first time in Türkiye. This firm is still the only manufactures of closed expansion vessels in Türkiye.