Sahne akustiği ve bütünleşik tasarım; parametrik yaklaşımlarla ses saçıcı-dağıtıcı tasarımı geliştirilmesi ve prototip üretimi
Stage acoustics and integrated design; development and prototype production of sound scatter-diffusor design with parametric approach
  1. Tez No: 881854
  2. Yazar: MERVE GÖRKEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sesin dağılma ve saçılma özelliğinin bir hacim içerisindeki akustik konfor koşullarına etkisi antik çağlardan beri bilinmektedir. Günümüzde ise son zamanlarda ses saçıcı ve dağıtıcılar daha bilimsel olarak araştırılıp geliştirilmeye böylece akustik konfor gerektiren hacimlerde sesin homojen dağılması arttırılmaya çalışılmış ve keskin yansımaların yarattığı akustik kusurların giderilmesinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez kapsamında; hacim akustiği için önemi bilinen ses saçıcı ve dağıtıcılar doğrultusunda frekansa bağlı tasarımın algoritma şemasının oluşturularak, üretime yönelik proje oluşturulması hedeflenmiştir. Konser salonlarında, konser sırasında sahnede kullanılacak orkestra kabuğu ve kanopi tasarımına yönelik ses saçıcı-dağıtıcı tasarımı önerileri ile akustik performansın arttırılması hedeflenmiştir. Bu görüş doğrultusunda, sahne parametreleri farklı sahne boyut ve özellikleri çerçevesinde 3D model ve Odeon simülasyon programı ile değerlendirilmiştir. İzleyici alanı sabit tutularak, sahne özellikleri üzerinde yapılan değişikliklerin STearly, STlate ve STtotal sahne parametreleri üzerindeki etkisi ortaya konmuştur. Schroeder saçıcıların matematik serisi çözümlenerek, oluşturulan algoritma ve model üzerinden 3 boyutlu yazıcı ile baskısı alınmıştır. Bu bilgiler ışığında görsel algoritma düzenleyici programları ve farklı tasarım girdileri ile bütünleşik tasarım gerçekleştirilmiş, parametrik yaklaşımlarla geliştirilen tasarımlar doğrultusunda seçilen tasarımın alçak, orta ve yüksek frekanslar için 3 boyutlu yazıcı ile 1:20 ölçekte baskısı alınmıştır. Çalışmanın sonunda ise elyaf takviyeli alçı malzeme (GFRC- glass fiber reinforced concrete) ile seçilen tasarım için orta frekanslarda etkin olan ses saçıcı-dağıtıcı prototipi; 1:1 ölçekte üretilerek nihai ürün ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effect of sound diffusing and scattering on acoustic comfort conditions in a room has been known since ancient times. Nowadays, sound scatters and diffusers have recently been researched and developed more scientifically, thus increasing the homogeneous dispersion of sound in volumes requiring acoustic comfort and eliminating acoustic defects caused by sharp reflections. Within the scope of this thesis, it is aimed to create a project for production by creating an algorithm scheme of frequency-dependent design in line with sound diffusers and scatters, which are known to be important for room acoustics. In concert halls, it is aimed to increase the acoustic performance with sound scatter-diffuser design proposals for the orchestra shell and canopy design to be used on stage during the concert. In line with this view, stage parameters were evaluated with 3D model and Odeon simulation program within the framework of different stage sizes and features. Keeping the audience area constant, the effects of the changes made on the stage characteristics on the STearly, STlate and STtotal stage parameters were revealed. The mathematical series of Schroeder scatters were analyzed and printed with a 3D printer based on the created algorithm and model. In the light of this information, integrated design was realized with visual algorithm editor programs and different design inputs, and the selected design was printed in 1:20 scale with a 3D printer for low, medium and high frequencies in line with the designs developed with parametric approaches. At the end of the study, the prototype of the sound scatter-diffuser, which is effective at medium frequencies for the selected design with glass fiber reinforced concrete material (GFRC), was produced at 1:1 scale and the final product was presented.