Kripto para: Muhasebeleştirilmesi ve kripto para dolandırıcılığının tespitinde adli muhasebenin rolü
Accounting for cryptocurrency and the role of forensic accounting in cryptocurrency fraud detection
  1. Tez No: 677619
  2. Yazar: AL-FAHAD TAREQ ATIYAH AL-DULAIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZZEM ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kripto paralar ve Blockchain teknolojisi, finans sektöründe, muhasebe kurallarının ve standardizasyonlarının ciddi bir dönüşümüne yol açan büyük bir etkiye sahiptir. Dijital para ticaretinde oldukça büyük ölçekli bir pazar ortaya çıkarmıştır. Öte yandan, bu alandaki kanunların henüz yetersiz olmasından dolayı, bu teknolojiler, dolandırıcılar ve kötü niyetliler tarafından büyük bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Denetim sistemleri ve güvence hizmetleri ne kadar düzenli bir şekilde sağlanırsa sağlansın, bu dolandırıcılık vakalarına karşı istenen etki gösterilememektedir. Worldcom skandalından sonra, adli muhasebe ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, adli muhasebenin işlevleri ve yöntemleri açıklanmakta adli muhasebenin gelişim serüveninin kısa bir tarihçesine yer verilmektedir. Ayrıca, Blockchain teknolojisinin ne olduğu ve nasıl çalıştığı üzerinde durulmakta, kripto para birimleri ve kripto varlık muhasebesi açıklanmaktadır. Çalışmamızda, kripto varlık dolandırıcılığı ile mücadelede etkili olabilecek adli muhasebe tekniklerinin ve araçlarının işlevselliği açıklanmaktadır. Sonuç olarak, adli muhasebe tekniklerinin kripto varlık işlemlerinde ve bu işlemlerin kamuoyu nezdindeki etkileşimlerinde tespit edilen bulgular içerisinde en önemli ve dikkate değer noktalardan bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Cryptocurrencies and Blockchain technology have a big effect to the financial sector leading a real transformation in accounting rules and standardizations and also it opened a huge market for digital money trading. On the other hand, it seems to be a good chance for the fraudsters and scammers to hit on taking advantage of gaps in the laws. A regular audit and assurance service would not be effective with these high intelligent fraud cases and after Worldcom scam a high level type of investigatory accounting and auditing methods has been more known than before named Forensic accounting and it starts to get a wide range role now. This work, tried to explore the Forensic accounting functions and methods and provided a brief history of its beginning and development journey. Then discussed what is the Blockchain and simply explained how it works, the uses of it and especially the Cryptocurrency with focusing on Cryptoassets accounting. Explaining the ability of Forensic accounting techniques and tools that could be well affective in fighting the Cryptoassets fraud. Overall in conclusion has been mentioned the most important and valued points within the findings of the interact of Forensic accounting and its techniques in Cryptoassets operations and to the publics.