Gonartrozlu hastalarda klasik fizik tedavi uygulamalarına ek olarak fizyoterapist eşliğinde uygulanan ev egzersiz programları ile otago egzersizlerinin karşılaştırılması
Comparison of otago exercises and home exercise programs with physiotherapist in addition to classical physiotherapy applications for gonartrose
- Tez No: 677643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BURAK YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada primer gonartrozlu hastalarda fizik tedavi modalitelerine ek olarak ev egzersizi programı ve otago egzersizlerinin ağrı, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkisini saptamaya ve karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Özel Uzmanlar Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitesine başvuran, ACR kriterlerine göre ''Gonartroz'' tanısı almış 60 hasta dahil edildi. Çalışma esnasında dahil edilme kriterlerine uygun olan 60 hasta basit randomizasyon kullanılarak 30 ev egzersizi programı ve 30 Otago Egzersizi olarak iki gruba ayrıldı. 1.Grupta yer alan 30 hastaya klasilk fizyoterapi modaliteleri ve ev egzersiz programı programı uygulandı; II. gruptaki 30 hastanın hastaya klasik fizyoterapi modaliteleri ve otago egzersizleri uygulandı. Tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında ve tedavi sonrası 2. ayda hastalar WOMAC, Le Quesne, KOOS gibi Gonartroz indeksleri, SF-36 yaşam kalitesi parametlerine göre değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan iki çalışma grubunda da ağrı, fonsiyonel kapasite, WOMAC ve Lequesne indekslerinde anlamlı düzelmeler elde edildi; gruplar arasında Otago grubu lehine anlamlı farklılık tespit edildi. Yaşam kalitesi değerlendiresinde kullanılan SF-36 Fiziksel İşlevsellik Ölçeği, Fiziksel Sağlık Nedeniyle Rol Sınırlamaları, Duygusal İyi Olma Durumu Ölçeği, Sosyal İşlevsellik Durumu Ölçeği, Ağrı Durumu, Genel Sağlık Durumu skorlarında çalışmamıza dahil edilen her iki grupta anlamlı düzelmeler elde edilirken; Duygusal Sorunlardan Kaynaklı Rol Sınırlamaları, Enerji skorlarında her iki grupta da anlamlı düzelmeler saptanmadı. Sonuç: Klasik fizik tedavi modalitelerine ek olarak verilen otago egzersizlerinin ev egzersizi programından elde edilen sonuçlardan çok daha iyi sonuçlar alınmasını sağladığını göstermektedir. Ancak bu alandaki çalışmların sınırlı bir sayıda olması, elde edilen bulgularla ilgili bir karşılaştırılma yapılmasına olanak sağlamamaktadır. Bu nedenle gonartrun tedavisinde otago egzersizlerinin etkisini farklı açılardan ele alan çalışmaların donelerine ihriyaç vardır. Pratik bir uygulama olması nedeniyle önemli tasarruflar sağlayan bu yöntemin gonartroz tedavisindeki etkisinin kapsamlı bir şekilde ortaya konması gerekmektedir. Rutin tedavilerde sıklıkla kullanılan bu yöntemin bilimsel bulgular ışığında hangi tedavi modaliteleri ile daha faydalı olacağının karşılaştırılması çalışmalarla tespit edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine and compare the effects of home exercise programs and otago exercises on pain, functional capacity and quality of life in addition to physical therapy modalities in patients with primary gonartrose. Method: 60 patients who were admitted to the Specialists Medical Center Physical Therapy and Rehabilitation Polyclinic and diagnosed with Knee OA according to the ACR criteria were included. 60 patients who met the inclusion criteria during the study were divided into two groups as 30 Home Exercise Programs and 30 Otago Exercises using simple randomization: Classical physical therapy modalities and an isometric exercise program were applied to the 30 patients in the I. group; Classical physical therapy modalities and otago exercises were applied to the 30 patients in the II. group. Patients were evaluated according to Knee OA indices such as WOMAC, Le Quesne and to SF-36 quality of life parameters before and after the treatment and the 2. month following the treatment. Results: Pain, functional capacity, WOMAC and Lequesne indices improved significantly in both treatment groups; there was a significant difference between the groups in favor of the otago group. In the assessment of life quality, SF-36 Physical Functionality Scale, Role Limitations Due to Physical Health, Emotional Well-Being Scale, Social Functionality Status Scale, Pain Status, General Health Status scores were significantly improved in both groups; there were no significant improvements in Emotional Problems Role Limits, Energy scores in both groups. Conclusion: It shows that the otago exercises given in addition to the classical physical therapy modalities provide better results than the results obtained from the home exercise program. However, the limited number of studies in this field does not allow a comparison with the findings obtained. Therefore, there is a need for the findings of studies that address the effect of otago exercises from different perspectives in the treatment of gonarthrosis. The effect of this method, which provides significant savings due to its practical application, in gonarthrosis treatment should be comprehensively revealed. It should be determined by comparative studies that this method, which is frequently used in routine treatments, will be more beneficial with the treatment modalities in the light of scientific findings.