Diz osteoartriti tedavisinde silika kaplı bakır ve çinko içeren dizliklerin etkinliğinin klasik yün elastik dizliklerle karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of the knee sleeves with silica covered copper and zinc yarns versus classical wool knee sleeves ın the treatment of knee osteoarthritis
- Tez No: 301289
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Diz Osteoartriti Tedavisinde Silika Kaplı Bakır ve Çinko İçeren Dizliklerin Etkinliğinin, Klasik Yün Elastik Dizliklerle KarşılaştırılmasıAmaç: Bu çalışmanın amacı diz osteoartriti patolojisinin etkisiyle diz ağrıları yaşadığı bilinen bir grup hasta üzerinde, silika kaplı bakır ve çinko içeren liflerden imal edilmiş dizliklerin oluşturduğu ilave manyetik alan ve mikro elektrik akımının terapatik etkisini, klasik elastik yün dizliklerle karşılaştırmak ve ağrı semptomlarının azaltılması ve yaşam kalitesinin artırılması amacı ile kullanımının etkinliğini değerlendirmektir.Gereç ve Yöntem: Tek merkezli Prospektif, randomize, plasebo kontrollü çift kör çalışma olarak planlandı. Çalışmaya araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan ve 1 Mayıs ? 31 Temmuz 2009 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran 60 hasta alınarak Excel programında sayı üretme yöntemi ile randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna 4 hafta süre ile kesintisiz günde 8 saat bakır, çinko silikon lifler içeren dizlikler, kontrol grubuna ise metal ve silikon içermeyen manyetik alan etkinliği olmayan klasik yün elastik dizlikler kullanması önerildi. Çift körü oturtmak amacıyla klasik gonartrozun tanı ve çalışmaya alınma kriterleri yanı sıra belirli diz çevresi aralığında olanlara hekimin göremeyeceği şekilde torbalanmış ve numaralanmış dizlikler verildi. Hangi torbada hangi dizliğin olduğu yalnızca bağımsız istatistik birimince biliniyordu ve kontrollerde hekimin dizliği görmesi engellendi. Her iki gruba da aynı egzersiz programı verildi. Hastalardan ağrıları sebebi ile ihtiyaçları olursa sadece parasetamol kullanmaları başka ağrı kesici özellik taşıyan ilaç kullanmamaları ve parasetamol kullanım sayılarını kaydetmeleri istendi. Bunun için hastalara özel hazırlanmış günlük takip formları verildi.Hastalar dizlik kullanımı öncesinde, tedavi programının 2. ve 4. haftalarında ve dizlikler çıkartıldıktan sonraki 2. haftada WOMAC skoru, Lequesne indeksi, VAS hareketle, istirahatte ve gece skoru, namaz kılmada ve tuvalet kullanırken zorluk dereceleri ve doktorun global değerlendirmesi kriterlerince değerlendirildi.Bulgular: Her iki grupta da WOMAC, Lequesne ve VAS değerlerinde tedavi başlangıcına göre istatistiksel olarak anlamlı düşüş gözlemlendi. Elektromanyetik tedavi etkinliği taşıyan dizliği kullanan grupta özellikle WOMAC, Lequesne ve VAS değerlerinde daha fazla düşüş gözlemlenmesine rağmen, gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Gene dizliklerin çıkarıldığı 4 ve 6. haftalar arası farklarda WOMAC, Lequesne değerlerinde silika kaplı çinko bakır ağı içeren kumaşlı dizliği kullanan grupta düşüş sürerken kontrol grubunda kötüye gidiş gözlemlendi, fakat gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Silika kaplı çinko bakır ağı içeren kumaşlı dizliği kullanan çalışma grubunda parasetamol kullanımına ihtiyaç duyan hasta sayısı daha azdı, fakat istatistiksel olarak gruplar arası parasetamol kullanan hasta sayısı arasında fark yoktu. Hastaların namaz kılarken ve tuvalet kullanımı alışkanlık ve zorluk derecelerinde her iki grupta da istatistiksel anlamlı bir değişiklik olmadı.Sonuç: Silika kaplı çinko bakır ağı içeren kumaşlı dizliği kullanan grupta görülen ilave olumlu etkilerin istatistiksel olarak daha belirgin anlamlılık taşıyacak şekilde ortaya konulabilmesi için daha fazla hasta sayısı ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır. Elektromanyetik etkisi olan kumaşın diz osteoartriti tedavisinde ağrıyı azaltabildiği ve klasik elastik dizliklerin etkisine ilave etkilerle tedavide göz önünde bulundurulması gereken bir seçenek olarak kullanılabileceği görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Efficiency of the Knee Sleeves with Silica Covered Copper and Zinc Yarns Versus Classical Wool Knee Sleeves In the Treatment of Knee OsteoarthritisObjective: The aim of this study is to compare the effect of additional magnetic field and low voltage micro electrical current created by the knee sleeves made of silicon covered copper and zinc yarns, with the classical elastic wool knee sleeves, over a group of patients known to have knee pain due to osteoarthritis of knee pathology, and to evaluate the efficiency of using these knee sleeves to decrease the pain and increase the quality of life standards.Materials and Methods: A prospective single-center, randomized, placebo-controlled, double-blind study was planned. 60 patients carrying the inclusion criteria for the research and attending our clinic from May 1 to July 31, 2009 were included and randomized into two groups with the Excel program random number generation method.It had been advised to both groups to use knee sleeves made of silicon covered copper and zinc yarns or classical elastic wool knee sleeves with no magnetic field effect for 4 weeks, minimum 8 hours per day, continuously. In order to fit the double-blind, in addition to diagnostic and inclusion criteria of classic gonarthrosis knee sleeves were given in black bags, neither doctor nor patient knew which knee band he/she used. Survey was done only over the patients whose knee circumference is 42 ? 47 cm in patella line. So, only one size of knee sleeves was used and doctor had not seen the knee band even to control the size. Each bag was coded and only known by independent statistical unit. It was stated to the patients not to wear their knee sleeves during doctor visits to assure double-blind research. Both groups were given the same exercise program.If they need drugs due to pain, the patients were asked to use only paracetamol, not other analgesic drugs, and to record the number of paracetamol use daily. Patients were given specially prepared day follow-up forms.Patients were evaluated according to WOMAC score, Lequesne index, VAS score at motion, at rest and at night, the degree of difficulty using toilet and making Islamic worship, and the physician?s global evaluation criteria, prior to the use of knee sleeve, during the 2nd and 4th weeks of the treatment program and 2 weeks after knee sleeves were removed,.Results: In both groups, a statistically significant decrease was observed in the WOMAC, Lequesne and VAS values, compared with the start of treatment. Although with the group that uses knee sleeve which has electromagnetic treatment efficacy, especially WOMAC, Lequesne and VAS values were observed to be on further decline, the difference was not statistically significant between the groups.Again, when the knee sleeves removed between 4th and 6th weeks, WOMAC and Lequesne score values decreased in the knee sleeves with silicon covered copper and zinc yarns group, while worsening was observed in the control group, but the difference was not statistically significant between groups.In the group that used the knee sleeves with silicon covered copper and zinc yarns, group number of patients who required the use of paracetamol was less than the control group, but statistically there was no significant difference in number of patients that used paracetamol in both groups. Patients? Islamic worship and the use of toilet habits and degrees of difficulty did not change significantly in both groups.Conclusion: For initiating more pronounced statistical significance of additional positive effects seen in the group with knee sleeves containing silica coated zinc and copper yarns; more studies are needed to be done with more number of patients. Electromagnetic effects of the fabric can reduce the pain of knee osteoarthritis and an addition to the effect of classic elastic knee sleeves can be used as an option to be considered for treatment, the opinion concluded.