Özel aşçılık okulu mezunlarının sektördeki çalışma durumlarının araştırılması: Ankara örneği
Private culunary school graduates in the sector research of working situations: Ankara case
  1. Tez No: 677645
  2. Yazar: GÖKMEN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN DURLU ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde gastronomi disiplini içerisinde eğitim olgusu, bu disiplinin gelişebilmesi ve nitelikli insan kaynakları sağlanması için büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde yürütülen aşçılık eğitimleri incelendiğinde eğitimlerini tamamlayan bireylerin azımsanmayacak bir bölümünün özellikle sektör tecrübesi sonrasında mesleklerini bıraktıkları görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı aşçı-şef adaylarının aşçılık mesleğini bırakmalarına neden olan olumsuz faktörleri ve bu meslekte devam etmelerine neden olan motivasyon kaynaklarını tespit edebilmektir. Bu çalışmaya, Ankara'daki özel aşçılık okullarında eğitim aldıktan sonra sektör tecrübesi edinmiş 310 kişi gönüllülük esasına göre dahil edilmiştir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada çalışma için gerekli olan veriler katılımcılardan anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların %45,5'inin sektörel tecrübe sonrası aşçılık mesleklerini bıraktıkları ve katılımcıların %43,9'unun sektörde 1 yıldan daha az çalıştığı tespit edilmiştir. Katılımcılar içerisinde, erkeklerin aşçılık eğitimi sonrası sektöre devam etme oranı %65 olurken bu oran kadın katılımcılarda %44,9 olarak tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre katılımcıların aşçılık mesleğine devam etmelerine neden olan en büyük motivasyon kaynağı iyi bir şef olma arzusu olurken, katılımcıları aşçılık mesleğini bırakmalarına neden olan en önemli faktörler ücret yetersizliği, mutfak çalışanların olumsuz tavırları ve fiziki çalışma şartlarının zorluğu olarak tespit edilmiştir. Ayrıca kadın katılımcıların aşçılık mesleğinin bırakılmasına neden olan olumsuz faktörlerin tamamımdan erkek katılımcılara göre daha fazla etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the phenomenon of education in the gastronomy discipline is great importance for the development of discipline and to provide qualified human resources. When the culinary education carried out in our country is examined, it is seen that a considerable part of the individuals who have completed their training leave their professions especially after their experience in the sector. The main purpose of this study is to identify the negative factors that cause the cook-chef candidates to quit the cooking profession and the motivation sources that cause them to continue in this profession. 310 individuals who gained industry experience after receiving education in private culinary schools in Ankara were included in this study on a voluntary basis. In the study in which quantitative research method was used, the data required for the study were collected from the participants through a questionnaire form. According to the findings of the research, it was determined that 45.5% of the participants left their cooking profession after sectoral experience and 43.9% of the participants worked in the sector for less than 1 year. Among the participants, the rate of continuing the sector after cooking was 65% for men, while this rate was 44.9% for women participants. According to the findings of the research, the biggest motivation for the participants to continue the cooking profession was the desire to be a good chef, while the most important factors that led the participants to leave the cooking profession were determined as the lack of wages, negative attitudes of the kitchen workers and the difficult physical working conditions. In addition, it was concluded that all the negative factors that caused female participants to quit the cooking profession were affected more than male participants.