Bir motor yenileme atölyesindeki makinelerde risk değerlendirme uygulaması
Risk assessment application on machines in A engine rectified workshop
  1. Tez No: 677647
  2. Yazar: AHMET REMZİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Motor yenileme atölyelerinde bulunan makinelerin yapısı, ekipman özellikleri, ekipman özelliklerine bağlı olarak tehlikelerin tanımlanması, işlenen malzemenin üretim yenileştirme tekniği, risklerin değerlendirilmesi ve değerlendirilen risklerin dokümantasyonunun yapılması gerekmektedir. Risk değerlendirme sonucuyla birlikte, önlemler belirlenerek, makinelerin eksik kalan koruyucularının standartlara uygun hale gelmesi için çalışmalar yapılması gerekmektedir. Makine bakımlarının yetkili personellerle yapılması gerekmektedir. TS EN ISO 12100:2011 Makinelerde güvenlik-riskin değerlendirilmesi ve azaltılması standardı temel alınarak risk değerlendirilmesi yapılmasıyla birlikte, Avrupa direktifleri, yönetmelikler ve gerekli standartlar belirlenip, mevcut makinelerin güvenli hale getirilmesiyle beraber, iş kazalarından korunmak amaçlanmıştır. Motor yenileme atölyelerinde bulunan makinelerin için uygulamalar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The structure of the machines in the engine renewal workshops, equipment features, the hazards must be defined depending on the equipment features, the production renewal technique of the processed material, the risks are evaluated and the documentation of the evaluated risks must be done. Together with the risk assessment result, measures should be determined and studies should be carried out to ensure that the missing protectors of the machines comply with the standards. Machine maintenance should be done with authorized personnel. TS EN ISO 12100: 2011 It is aimed to be prorected from work accidents by determining the European directives, regulations and necessary standards, making the existing machines safe, together with the risk assessment based on the safety-risk assessment and reduction standard in machines. Applications for machines in engine reconditioning shops are shown.