مدح النبيّ (ﷺ) في ديواني أبي طالب وحسان بن ثابت
Ebû Tâlib ve Hassân b. Sâbit'in divanlarında Hz. Peygamber'in methi
- Tez No: 677682
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Ebû Talib ve Hassan b. Sâbit'in divanlarında Hz. Muhammed'i konu edinen şiirlerin tahlil ve mukayesesi yapılmıştır. Söz konusu çalışma Ebu Talip ve Hassân B. Sâbit'in aynı konuda serdettikleri şiirleri toplamasıyla başlık, içerik ve üslup bakımından yeni bir çalışma hüviyetindedir. Çalışmamız iki kısımdan oluşmaktadır. Kısımlara geçmeden önce bir önsöz ve giriş sunulmuştur, bölümlerden sonra ise bir sonuç kısmıyla çalışma son bulmuştur. Mukaddime kısmında çalışmanın bir genel tanıtımı yapılmıştır. Giriş bölümünde ise methiye kavramının sözlük ve ıstılah anlamları verilmiştir, ardından da şiirde methiye türünün Cahiliye dönemi ve son olarak da İslami Dönemde Hz. Peygamber için yazılan methiyeler değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci kısmı iki ana başlık altında verilmiştir. Birinci başlıkta Ebû Talib'in soyluluğu, ailesi, hayatı, divanı ve şiirinin güvenilirliği hakkında bilgiler verilmiştir, ikinci başlık altında ise Hassân b. Sâbit'in soyluluğu, hayatı, divanı, şairliği işlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise bu iki şairin Hz. Peygamber'i methetmek için serdettikleri şiirler ortaya konulmuştur. Yine bu bölümde bu şiirlerin üslubu, vezin ve kafiye özellikleri ile anlamları verilmiştir, yanı sıra iki şairin şiirleri mukayese edilmiştir. Çalışma sonuç kısmı ile son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The poems that treat the prophet Muhammed from different aspects in the divan (collected poems) of Ebu Talib and Hassan ibn Sâbit will be analyzed and compared in this study. The matter at hand is the only one of its kind by piecing together Ebu Talib and Hassan ibn Sâbit's poems which of their subject matter is the same in terms of title, content and style. The study consists of two parts. A preface and introduction will be presented in first place and the study will end up with a conclusion just after the sections. A brief information about the content of the study will be given in the preface. Lexical and terminological meaning of the eulogy will be given in the introductory part. Eulogies a kind of poem written in the pre-islamic age of ignorance and most importantly in the islamic era for the prophet Muhammed will be evaluated later on. The first part of the study will be given under two main headings. Under the first heading, information about Abu Talib's nobility, family, life, divan (his collected poems) and the reliability of his poetry will be given. As for the second heading, Hassan ibn Sâbit's nobility, life, and collected poems will be discussed accordingly. The poetry written to glorify the prophet Muhammed by these two poets will be presented in the second part of the study, and what's more, the style, meter and rhyme features of these poems and their meanings will be given in this section. Last but not least, the poems of the two poets will be compared and the study will come to an end via the conclusion part.