Figüratif resimde kent kültürünün yansımaları
Repercussions of urban culture on figurative paintings
  1. Tez No: 677685
  2. Yazar: KAMBER KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, figüratif resimde kent kültürünün yansımaları ele alınmıştır. Kent kültürünün gelişim aşamalarının figüratif resmindeki etkilerini anlayabilmek ve açıklayabilmek açısından bu nitel araştırma önem teşkil etmektedir. Avrupa resim tarihinde, figürün önemi ve durumu içerik olarak belirtilmiş, toplumsal bir varlık olan insanın kendisini ve çevresini tanıması ve bu durumun, kent kültürü çerçevesinde figüratif resme, üsluplara ve yaklaşımlara yansımalarına kısaca değinilmiştir. İnsanlık tarihinin bir fenomeni olarak kent başlığı altında, uygarlık tarihinin ilk kentlerine, Antik Yunan ve Roma'da kentlerin ortaya çıkışına ve tarihsel süreç içinde orta çağ kentlerinin oluşumu ile modern çağ arasındaki kentlerin yükselişine yer verilmiştir. Modern kentlere giden süreçte Rönesans ve reformun önemi ile, modernite ve kentin figüratif resme etkileri incelenmiştir. Görsel sanatlar alanında figüratif resim ve kent kavramları ile ilgili kuramsal araştırmaların yanı sıra, hayatın birçok alanında kent kültüründe meydana gelen teknolojik, toplumsal ve düşünsel değişimlerin sanat dünyasında ne gibi etkilerinin olduğu ve bu etkinin sanatsal pratikler içinde figüratif resme yansımaları araştırmanın temelini oluşturmuştur. Sonuç olarak ise, figüratif resimde anlatım biçimleri, konuları, anlayışları ve tekniklerine, bir mekân olarak modern kentler içerisinde sanat alanındaki gelişmelere ve bazı sanatçıların eserlerine yer verilmiş, kişisel uygulamalar ile de araştırılan kavramsal ve düşünsel süreç desteklenmeye çalışılmıştır. AnahtarKelimeler : Figür, Kent, Sanat, Resim
Özet (Çeviri)
In this research, the reflections of urban culture in figurative painting are discussed. This qualitative research is important in terms of understanding and explaining the effects of the developmental stages of urban culture on figurative painting. In the history of European painting, the importance and status of the figure is stated as content, the recognition of the human being as a social being and his environment and the reflections of this situation on figurative painting, styles and approaches within the framework of urban culture are briefly mentioned. Under the title of the city as a phenomenon of human history, the first cities in the history of civilization, the emergence of cities in Ancient Greece and Rome, and the rise of cities between the formation of medieval cities and the modern age are included in the historical process. In the process leading to modern cities, the importance of the Renaissance and reform and the effects of modernity and the city on figurative painting were examined. In addition to theoretical research on figurative painting and urban concepts in the field of visual arts, the effects of technological, social and intellectual changes in urban culture in many areas of life in the art world and the reflections of this effect on figurative painting in artistic practices have formed the basis of the research. As a result, the forms of expression, subjects, understandings and techniques in figurative painting, the developments in the field of art in modern cities as a space, and the works of some artists are included, and the conceptual and intellectual process investigated with personal applications are tried to be supported. Key Words : Art, Figurative, City, Painting