Rekreasyonel hizmet kalitesi ve davranışsal niyet arasındaki ilişkide heyecan arama davranışının düzenleyicilik rolü: Sıcak hava balonu örneği
The moderating role of sensation seeking on the relationship between recreational service quality and behavioral intention: The example of a hot air balloon
  1. Tez No: 677703
  2. Yazar: SEVİM KÜL AVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, heyecan arayışının rekreasyon hizmet kalitesi ile davranışsal niyet arasındaki ilişkide heyecan arayışının düzenleyici etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Kapadokya Bölgesi'nde sıcak hava balonu turuna katılan yerli ve yabancı 603 turist üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmadan toplanan verileri ve belirlenen hipotezleri ölçmek için Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (KEKK-YEM), t testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, turistlerin hizmet kalitesi algılamaları ile rekreatif deneyime ve destinasyona karşı davranışsal niyetleri arasında olumlu bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu ilişki içerisinde heyecan arama davranışının kısmi düzenleyici etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, turistlerin rekreasyon hizmet kalitesi algılamalarının, heyecan arama davranışlarının ve destinasyona yönelik davranışsal niyetlerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, seyahat sıklığı ve Kapadokya Bölgesi'ne gelme sayılarına göre farklılaştığı, uyruğun ise tüm değişkenlere göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına dayanarak, ilgili alanda çalışan akademisyenlere ve Kapadokya Bölgesi'nde hizmet veren rekreasyon işletmelerine öneriler sunulmuştur. Rekreasyon, Boş Zamanları Değerlendirme, Hizmet Kalitesi, Davranışsal Niyet, Heyecan Arama
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the regulatory effect of sensation seeking on the relationship between the quality of recreation service and behavioral intention of sensation seeking. For this purpose, a survey was conducted on 603 local and foreign tourists who participated in a hot air balloon tour in the Cappadocia Region. Partial Least Squares Structural Equation Modeling (KEKK-YEM), t test and ANOVA tests were used to measure the data collected from the study and the determined hypotheses. As a result of the research, it was determined that there is a positive relationship between the service quality perceptions of the tourists and their behavioral intentions towards the recreational experience and destination. In this relationship, it has been determined that the sensation seeking behavior has a partial moderating effect. In addition, it was determined that the recreational service quality perceptions of tourists, their sensation seeking, and their behavioral intentions towards the destination differ according to their gender, age, marital status, travel frequency and the number of visits to the Cappadocia Region, and nationality does not differ according to all variables. Based on the results of the study, suggestions were made to academicians working in the relevant field and recreation businesses serving in the Cappadocia Region.Recreation, Leisure Activities, Service Quality, Behavioral Intention, Sensation Seeking