Tenisçilerde çeviklik yeteneğinin yaş faktörüne göre karşılaştırılması ve tenis performansı ile ilişkisinin araştırılması
Comparison of agility ability by age factor and investigation of relationship with tennis performance
  1. Tez No: 677711
  2. Yazar: YASİN YUSUF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, tenisçilerde çeviklik yeteneğinin yaş faktörüne göre karşılaştırılması ve tenis performansı ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, farklı illerden (Iğdır, Ağrı, Malatya, Batman, Trabzon, Elazığ ve Diyarbakır) 11-12 yaş kategorisi (yaş: 11,4± ,5 yıl, boy: 144±,04 cm, vücut ağırlığı: 41,7±4,7 kg), 13-14 yaş kategorisi (yaş: 13,7±,4 yıl, boy: 166±,04 cm, vücut ağırlığı: 61,1±6,06 kg) ve 15-16 yaş kategorisinde (yaş: 15,8±,35 yıl, boy: 173±,05 cm, vücut ağırlığı: (67,9±16,1 kg) mücadele eden ulusal maç tecrübesine sahip toplam 60 erkek tenis sporcusu (yaş: 14,0±1,88 yıl, boy: 165,5 ±,13 cm, vücut ağırlığı: 60,5 ±12,47 kg) çalışmaya gönüllü olarak katıldı. Çalışmada, katılımcıların çeviklik değerlerini ölçmek için T-testi uygulandı. Katılımcıların klasman puanları ve sıralamaları, Türkiye Tenis Federasyonu I-Kort sistemi üzerinden alındı. Verilerin değerlendirilmesinde; Kolmogorov-Smirnov testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis H testi, Spearman korelasyon analizi yapıldı. Analiz sonuçlarına göre, tenisçilerin çeviklik değerleri 11-12 yaş kategorisi için 13,11 (± 1,04 sn), 13-14 yaş kategorisi için 11,09 (± 1,45 sn) ve 15-16 yaş kategorisi için 9,15 (± 0,55 sn) olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the agility, ability of tennis players according to the age factor and to investigate its relation with tennis performance. In line with this purpose, a total of 60 male tennis athletes (age: 14,0 ± 1,88 years, height: 165,5 ± ,13 cm, body weight: 60,5 ± 12,47 kg) competing in the 11-12 age category (age: 11.4 ±, 5 years, height: 144 ± .04 cm, body weight: 41, 7 ± 4.7 kg), 13-14 age category (age: 13.7 ±, 4 years, height: 166 ±, 04 cm, body weight: 61.1 ± 6.06 kg) and 15-16 age category (age: 15.8 ±, 35 years, height: 173 ± .05 cm, body weight: 67.9 ± 16.1 kg) from different provinces (Iğdır, Ağrı, Malatya, Batman, Trabzon, Elâzığ ve Diyarbakır) and having national games participated voluntarily. In the study, T-test was applied to measure the agility values of the participants. Participants financing classy scores and rankings, Turkey Tennis Federation received via the I-court system. In evaluating the data; Kolmogorov-Smirnov test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal Wallis H test, Spearman correlation analysis were performed. According to the analysis results, the agility values of the tennis players were obtained as 13.11 (± 1,04 sec) for the 11-12 age category, 11.09 (± 1,45 sec) for the 13-14 age category and 9.15 (± 0,55 sec) for the 15-16 age category.