Çabuk kuvvet çalışmalarının 16-18 yaş grubu erkek masa tenisçilerin bazı motorik özelliklerine etkisi.
- Tez No: 32532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZMİ YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
OKTAY ÇİMEN çabuk kuvvet çalışmalarının erkek masa tenisçileri motorik özellikleri etkisi özelliklerine etki Yrd.Doç.Dr.Azmi Yetim beden eğitimi ve spor 1994 yüksek lisans 16-18 yaş gurubu 59 6. ÖZET Araştırma, 16-18 yaş grubu erkek masa tenisçilerin, 8 haftalık süre ile yapılan çabuk kuvvet çalışmalarına katılımları ile meydana gelen bazı fizyolojik ve performans parametrelerindeki değişimleri belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla; sekizer kişiden oluşan deney ve kontrol grubu olmak üzere 2 grup oluşturulmuştur. Antrenman programı öncesi ve sonrasında deneklerin bilimsel geçerliliği kabul edilmiş laboratuvar ve alan testleri ile vücut kompozisyonları, kuvvet, sürat, reaksiyon, koordinasyon, anaerobik güç ve teknik düzeyleri tespit edilmiştir. Antrenman programı 8 hafta süre ile haftada 3 gün %30-40 yüklenme şiddeti ile ağırlık uygulanmış olup, kontrol grubu sadece teknik antrenmanlara iştirak ettirilmiştir. İstatistiksel analizler macintosh marka bilgisayarda statwiew512 th paket program ile aritmetik ortalama, standart sapma ve“t”testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oktay ÇİMEN çabuk kuvvet çalışamalarının16/18yaş grubu erkek masa tenisçiler motorik özellikler etkisi Azmi YETİM Doç. Dr Beden eğitimi ve spor 1994 Y.lisans SUMMARY The purpose of this study was to asses effects of circuit explosive power training methods on some physiological parameters of male table tennls players. A total of 16 healthy male table tennis players were voluntarlly participated in this study. Subjects who participated in this study were categorized into a control (n=8) and a training (n=8) groups. Standardized field test were used to measure the subject's strength, anaerobic power, reaction time, speed and body composition. Ali measurements were accompolished within one-week before and öne week after the study. Subjects within circuit explosive power training group were tranied three times in a week with the duration for eight weeks. The control group participated only in technical training. As a result of this study; in contrast to control group, Strength, speed, reaction time, coordination, anaerobic power, and body composition values of training grup were significantly increased (*p