Türkiye'de elit düzeydeki tenisçilerin sakatlanma sıklıklarının ve nedenlerinin araştırılması
  1. Tez No: 24537
  2. Yazar: ORHAN AHMET ŞENER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TANER ZİYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı elit düzeydeki erkek tenisçilerin yaralanma oranlarını, dağılımını, türünü belirlemek ve yaralanma ile sporcuların yaşamlarında stres yaratan olayları kapsayan psiko-sosyal faktörler arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Ortalama yaşı 21.5 olan (16-37 yaş) 86 tenisçiden anketler toplanabildi. Her soruya verilen cevapların yüzdeleri alınarak istatistiksel hesaplama yapıldı. Bu çalışmada % 54.65'lik (47/86) bir yaralanma oranı bulundu. Yaralanmaların % 82.98' i (39/47) antrenman esnasında meydana gelmiştir. Yaralanmaların en sık oluştuğu bölgede % 53.19'luk (25/47) bir oranla alt ekstremiteydi. Üst ekstremitede ise bu oran 38.30' du (18/47). Bunun yan: Ja % 8.51'lik (4/47) bir oranda sırt yaralanması tesbit edildi. Toplam 47 yaralanmanın 26'sı (% 55.31) aşırı kullanma, 6'sı (% 12.77) kas zedelenmesi, 14'ü (% 29.79) burkulma ve l'ide (% 2.13) kırık olarak tesbit edilmiştir. Yaralanan toplam 47 tenisçinin 19'u (% 40.43) stres yaratan yaşam olayı yaşamışlardı. Bunların 6's4 (% 31.57) diz burkulması, 5'i (% 26.32) ayak bileği burkulması, 3'ü (% 15.79) tenisçi dirseği, 2'si (% 10.52) asil tendon yaralanması ve l'ide (% 5.26) önkol yaralanması'na maruz kalmıştır. Özellikle diz ve ayak bileğinde meydana gelen burkulma olaylarının oram % 57.89'du (11/19). Bu çalışmaların sonuçlarına göre, stres dolu yaşam olayları teniste meydana gelen ayakbileği ve diz burkulmaları ile açıkça ilişkili gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
37 VII. SUMMARY The aim of this stdy was to determine the incidence, distribution of injuries, type of injuries, the cause of injury, and to determine psychosocial effects of injuries among the male Turkish tennis players. During the outdoor season of 1990 - 1991, 86 randomly chosen tennis players were interviewed. The mean age of subjects was 21.5 years with a range of 16 - 37 years. Results of this study showed that 54.65 % (47/86) of subjects were found to be injured. Of the injuries 82.98 % (39/47) was occured during training, while 17.02 % (8-47) of injuries was occured during competition. Lower extremity injuries were greater than upper extremity injuries. (53.19 % (18/47) vs to 38.30 %) Of total 47 injuries 26 (55.31 %) of them were overuse, 12.77 % (6/67) were strain, 29.79 % (14/47) were sprain, 2.13 % (1/47) was fracture and 8.5 % (4/47) was back injuries. A total of 40.43 % (19/47) of the players had serious injuries which caused players to be away from work and social activities. The serious injuries were sprain of knees (31.57 %, 6/19), sprain of ankles (26.32 %, 5/19), overuse of achilles tendon (10.52 %, 2/19), and overuse of forearm (5.26 %, 1/19). Thus, sprain constituted 57.89 % (11/19) of total injuries. As a result of this study it can be concluded that sprain of ankles and knees caused stress on the injuried tennis players and kept them away from sportive and social activities.