Sosyal hizmet bakış açısıyla sosyal bir olgu olarak 'kumalık'
'Second-wife' as a social phenomenon through the perspective of social work
  1. Tez No: 677732
  2. Yazar: AYSEL AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MİRAÇ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma, resmî nikâhlı evli bir erkekle dinî nikâh ile evlenmiş olan -toplumda geleneksel kullanılış biçimiyle- kuma kadınların aile ilişkilerine ve yaşadıkları psikososyal ve sosyoekonomik sorunlarına ilişkin bilgi edinmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, sosyal hizmet mesleği ve bilimi bakış açısıyla kumalık olgusunun tartışılması hedeflenmiştir. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup amaçlı örneklem ve kartopu örneklem türlerinden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda, kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak İstanbul ilinde yaşayan 20 kuma kadın ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, ses kayıt cihazı kullanılarak kayıt altına alınmıştır. Görüşme kayıtlarının çözümlenmesinin ardından katılımcı ifadeleri, fenomenolojik yaklaşımla betimsel analizleri yapılarak ana ve alt temalar olmak üzere kategorilere ayrılmıştır. Elde edilen veriler, sosyal hizmet bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; erkeklerin erkek çocuk sahibi olma, statü ve saygınlıklarını artırma ve cinsel açıdan ataerkil istekleri gibi unsurların kumalığın nedenlerinden olduğu tespit edilmiştir. Kuma kadınların yetiştikleri ailelerin, ataerkil bir yapıya sahip olduğu ve aile içi şiddet, kumar ve alkol bağımlılığı, yoksulluk gibi sorunlar yaşadıkları ve bunların doğrudan veya dolaylı olarak eş seçimlerini etkilediği görülmüştür. Kuma olmaları sebebiyle aileleri ve sosyal çevreleri tarafından etiketlenen ve sosyal dışlanmaya maruz kalan kadınlar, evliliklerinde psikososyal, ekonomik ve hukuksal sorunlar yaşamaktadır. Bu sonuç bağlamında kadınlar ve çok kadınlı evlilik yaşayan aileler hakkında sosyal hizmet uygulamaları, eğitim ve yasal düzenlemeler ile ilgili çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to obtain information about women who are religiously married to legally married men, second-wives as conventionally used in the society, with regard to their family relations and the psychosocial and socioeconomic problems they experience. It also aimed to discuss the phenomenon of second-wives through the perspective of the profession and academic field of social work. In this study, qualitative research methods were applied to data obtained with convenience and snowball sampling. Accordingly, in-depth interviews with 20 second-wives living in Istanbul were held using the personal information form and semi-structured interviews. Interviews were recorded using a voice recorder. After the transcription of the records, the statements were categorized into main themes and subthemes utilizing descriptive analysis with a phenomenological approach. The obtained data were assessed from the perspective of social work. As a result, men's wish to have male children, to improve their status and reputation, and their patriarchal sexual desires were detected as factors leading to marry a second-wife. It was observed that families that raised second-wives had a patriarchal structure, experienced problems including domestic violence, gambling addiction, alcoholism, and poverty, all of which have influenced second-wives' later partner choices either directly or indirectly. Women who were stigmatized for being second-wife and subjected to social exclusion by their families and social circles have been experiencing psychosocial, economic, and juridical problems in their marriage. In consideration of these findings, solutions related to social work practices, education, and legal regulations were proposed regarding women and families experiencing polygyny.