Sosyal hizmet öğrencilerinin yoksulluğun nedenlerine ilişkin algılamalarının değerlendirilmesi
An assessment of social work students' perceptions of the causes of poverty
  1. Tez No: 1017755
  2. Yazar: ÖMER AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı mevcut süreç içerisinde sosyal hizmet eğitimi alan öğrencilerin yoksulluğu nasıl algıladıklarını ve bu öğrencilerin algılarının ne gibi değişkenlerden etkilediğinin ortaya konulmasıdır. Bu araştırma nicel ve nitel araştırmaların birlikte kullanıldığı bir karma yöntem araştırmasıdır. Araştırmanın nicel boyutu Türkiye'de sosyal hizmet lisans eğitimi veren 27 sosyal hizmet programında eğitim gören 1027 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunda ise fenomenolojik desen kullanılarak sosyo-demografik formda yer alan araştırmanın nitel boyutuna katılmak ister misiniz? sorusuna evet cevabı veren 17 sosyal hizmet lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Nicel araştırmada yer alan veriler“Yoksulluğun Algılanan Nedenleri Ölçeği”ve araştırmacı tarafından oluşturulan sosyo-demografik bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Nitel araştırmadaki veriler ise yine araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS istatistik programı yardımıyla One-Way ANOVA Test & Bonferroni Testi ve Student T testi kullanılmıştır. Nitel veriler ise MAXQDA 2020 programı yardımıyla içerik analizine tabii tutulmuştur. Yoksulluğun Algılanan Nedenleri Ölçeğinin Cronbach's Alfa katsayı 0,721'dir. Buna göre kullanılan ölçeğin oldukça güvenilir olduğu görülmektedir. Araştırmada yer alan nicel verilerin analizi sonucunda sosyal hizmet lisans öğrencilerinin yoksulluğu yapısal nedenlere atfettiği saptanmıştır. Katılımcıların kendilerinin/ailelerinin ekonomik düzeyi arttıkça yapısal nedenlere ilişkin puanlarının düşüş gösterdiği saptanmıştır. Cinsiyete göre erkek öğrencilerin yoksulluğu kadın öğrencilere göre daha fazla bireysel nedenlere atfettiği görülmektedir. Öğrencilerin devem ettikleri sınıfları ilerledikçe yoksulluğa ilişkin toplumsal sömürü ve fırsat eşitsizliği nedenlerine yönelik puanlarının artış gösterdiği görülmektir. Herhangi bir sebeple yurt dışına giden öğrencilerin yoksulluğun bireysel nedenlerine yönelik puanları gitmeyen öğrencilere göre anlamlı derecede yüksektir. Bununla birlikte yoksullukla ilgili ders alan öğrenciler dersi almayan öğrencilere göre anlamlı derecede yoksulluğu yapısal nedenlere atfetmektedir. Sosyal politika dersi alan öğrenciler ise almayan öğrencilere göre yoksulluğu anlamlı derecede kaderci atıflarla nitelendirmektedir. Araştırmanın nitel boyutunda yer alan veriler incelendiğinde öğrencilerin yoksulluğu sadece ekonomik bir olgu olarak görmediği ve çok boyutlu bir değerlendirme yaptıkları saptanmıştır. Katılımcılar yoksulluğun nedenlerini ise yapısal nedenler, aile faktörü ve kültürel farklılıklar olarak ele almışlardır. Katılımcılar yoksulluğun sonuçlarını ise fiziksel ve psikolojik problemler, suça yönelme ve toplumsal dışlanma boyutlarıyla ele almışlardır. Elde edilen bulgulara göre katılımcıların içinde bulundukları toplumun yoksulluğu ekonomik bir temelde ele aldığı, bireysel nedenlerden kaynaklandığı ve yoksulluğu değerlendirme noktasında kuşak çatışmasının meydana geldiği görülmektedir. Ayrıca öğrenciler, sosyal hizmet meslek ve disiplininin yoksulluğu çok boyutlu bir bakış açısıyla ele aldığını belirtmektedir. Öğrenciler, yoksul bireylere ilişkin sunulan hizmetlerin hak temelli ve ihtiyaç temelli sunulduğu belirtmektedir. Son olarak, öğrencilerin sosyal hizmet eğitimine başlamadan önce yoksulluğu ekonomi temelli ve bireysel bir sorun olarak ele aldığı görülürken eğitime başladıktan sonraki süreçte çok boyutlu bir bakış açısıyla değerlendirdikleri ve yoksulluğu yapısal nedenlere dayandırdıkları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how students currently undertaking social work training perceive poverty and to identify the factors influencing these perceptions. This research employs a mixed-methods approach, combining quantitative and qualitative research. The quantitative component of the study comprises 1,027 students enrolled in 27 social work programmes offering undergraduate degrees in Turkey. The qualitative component, employing a phenomenological design, comprises 17 social work undergraduate students who responded 'yes' to the question 'Would you like to participate in the qualitative component of the study?' included in the socio-demographic form. Data for the quantitative study were collected using the 'Perceived Causes of Poverty Scale' and a socio-demographic information form developed by the researcher. The data for the qualitative research were obtained using a semi-structured interview form developed by the researcher. For the analysis of the quantitative data, the SPSS statistical programme was used to perform a One-Way ANOVA Test, Bonferroni Test and Student's t-test. The qualitative data were subjected to content analysis using the MAXQDA 2020 programme. The Cronbach's alpha coefficient for the Scale of Perceived Causes of Poverty is 0.721. This indicates that the scale used is highly reliable. Analysis of the quantitative data in the study revealed that social work undergraduates attribute poverty to structural causes. It was found that as participants' own or their families' economic status increased, their scores regarding structural causes decreased. By gender, male students were found to attribute poverty to individual causes to a greater extent than female students. It was observed that as students progressed through their years of study, their scores regarding social exploitation and inequality of opportunity as causes of poverty increased. Students who have gone abroad for any reason score significantly higher on individual causes of poverty than those who have not. However, students taking a course on poverty attribute poverty to structural causes to a significantly greater extent than those not taking the course. Students taking a social policy course, on the other hand, attribute poverty to fatalistic factors to a significantly greater extent than those who do not take the course. An analysis of the data from the qualitative dimension of the study revealed that students do not view poverty solely as an economic phenomenon, but rather assess it from a multidimensional perspective. The participants identified the causes of poverty as structural factors, family circumstances and cultural differences. They addressed the consequences of poverty in terms of physical and psychological problems, criminal behaviour and social exclusion. According to the findings, it is evident that the society in which the participants live approaches poverty on an economic basis, attributes it to individual causes, and that a generational conflict arises when assessing poverty. Furthermore, the students state that the social work profession and discipline address poverty from a multidimensional perspective. The students state that services provided to individuals living in poverty are rights-based and needs-based. Finally, whilst it is evident that prior to commencing their social work education, the students viewed poverty as an economic and individual problem, it is understood that following the start of their education, they assessed it from a multidimensional perspective and attributed poverty to structural causes.