S.C.S. sentetik birim hidrograf yönteminin Türkiye şartlarında uygulanabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 67774
  2. Yazar: BİROL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yeterli miktarda hidrolojik verilerin bulunmadığı küçük havzaların oluşturacağı taşkın değerlerini bulmak için geliştirilen sentetik hesap yöntemleri incelenmiş ve belirli bir havza için uygulama yapılıp sonuçlan üzerinde durulmuştur. Su mühendisliği kapsamına giren yapı ve tesislerin tasarımı için yapılan hidrolojik çalışmalarda amaç, yapılacak proje kesitinde beklenen hidrolojik değerlerin tahminini en doğru bir şekilde belirlemektir. Bunun sağlanması için güvenilir verilere, çeşitli yöntemlerin denenmesine ve gerektiğinde yeni yöntemlerin ortaya konması için tüm dünyada sürekli çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmalar için harcanacak zaman, daima kazanç olarak topluma geri dönecektir. Bu çalışmada, küçük havzaların oluşturacağı pik debileri hesaplamak için son yıllarda dünyada büyük kabul gören SCS Birim Hidrograf Yöntemi Kemiklidere Yağış Havzası için uygulanmış ve diğer mevcut sentetik yöntemlerin sonuçlan ile karşılaştırılmıştır. Giriş bölümü olarak hazırlanan birinci bölümde, taşkına tesir eden tüm hidrolojik doneler teker teker ele alınmış ve geniş bir şekilde açıklanmıştır. İkinci bölümde, pik debilerin bulunmasında faydalanılan çeşitli yöntemlerin tarifleri ve ayrıntılarıyla formülleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Kemiklidere havzasının topoğrafik ve iklimsel diğer özellikleri belirtilmiş ve havza irdelenerek yöntemler buraya uygulanmıştır. Sonuç ve öneriler bölümü olan dördüncü bölümde, farklı yöntemlerle hesap edilen sonuçlar mukayese edilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Design peak runoff discharges are highly important for flood control, stream flow forecasting, reservoir design, irrigation, drainage as well as for industrial and municipal water supply. An evaluation of hydrological techniques for making flood estimation from small ungauged catchments has been studied by using the synthetic methods. In this study, flood volumes and peak discharge from the selected catchment of Kemiklidere have been calculated and compared, based on SCS and with the other synthetic methods. In the first chapter of this study, hydrological data which affect the peak discharge have been analyzed. In the second chapter, an evaluation of hydrological techniques for making flood estimations have been explained with details. In the third chapter, topography and the climate conditions of the selected Kemiklidere, Istanbul, catchment has been given and the above mentioned methods have been applied for this catchment. The last chapter of the this study is the results and comparison of the methods. VIII