Role of rainfall pattern and basin physiography on the probability distribution of floods
Yağış paterni ve havza fizyografisinin taşkın olasılık dağılımları üzerindeki rolü
  1. Tez No: 138907
  2. Yazar: BETÜL SAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BENZEDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
IV ÖZET Sunulan çalışma; yağış paterni ve havza fizyografisinin pik akımların frekans dağılımı üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla, frekans modellerinin olaya dayalı yağış-akış modelleriyle birleştirilme çabasıdır. Bu çalışmanın sonuçlarından, pik akışlarla ilgili verilerin sınırlı, buna karşılık yağışla ilgili anlamlı bilginin bulunduğu küçük havzalarda yararlanılabileceği düşünülmektedir. Çalışmanın ilk aşamasında, toplum ortalamaları ve varyanslan bilinen, belirli zaman dağılımına ve rasgele efektif sürelere sahip Tip-I Ekstrem (Gumbel) dağılımlı yıllık sentetik maksimum yağışlar türetilmiştir. Sentetik yıllık maksimum yağışların efektif süreleri Kirpich'in konsantrasyon süresi eşitliği aracılığı ile ana kol uzunluğu ve harmomk eğim gibi havza karakteristikleriyle ilişkilendirilmiştir. Değişik drenaj alam, ana kol uzunluğu ve eğimlere sahip hipotetik havzaların yıllık pik akış serileri, SCS (veya Mockus) sentetik birim hidrograf yöntemini ve kesikli konvolusyon tekniğim içeren deterministik bir yağış-akış modeli yardımıyla üretilmiştir. Artık yağış hiyetograflannm elde edilmesinde, DSFnin boyutsuz zaman dağılım eğrisi A ve SCS'nin 6 saatlik eğrisi ile O sızma indisi ve SCS sızma yöntemleri kullanılmıştır. Üretilen rasgele efektif süreli yıllık maksimum yağışların ve bu yağışlardan doğan pik akış serilerinin örnek istatistikleri ve frekans dağılımları araştalmıştır. îyi bilinen sekiz olasılık dağılım modelinin uygunlukları, moment ve maksimum olabilirlik parametreleri esas alınarak # 2 ve olasılık çizgisi korelasyonu testleri ile sulanmıştır.Üretilen girdi dizileri değişik süreli yağışların bir karışımı niteliğinde olduğundan ve bu dizilerin örnek istatistikleri örnekleme nedeniyle toplum istatistiklerinden sapabildiklerinden, yağış girdisinin olasılık dağılımmm öngörülen ana dağılımdan (Tip-I Ekstrem) farklı olabildiği saptanmıştır. Çalışmada pik akım ortalaması ve standart sapmasının ana kol uzunluğu arttıkça azaldığı, drenaj alam ve harmonik eğim attıkça arttığı sonucu elde edilmiştir. Bunun yanısıra pik akımların değişkenlik ve çarpıklık katsayıları rasgele bir davranış göstermiştir. 4 farklı alternatif için üretilen pik alam verileri uygunluk testleriyle sınandığında yağışın zaman dağılım eğrisinin ve sızma yöntenılerinin pik akımlarm olasılık dağılımları üzerinde etkin oldukları sonucu elde edilmiştir. Sızma modeli olarak 0 -index yöntemi kullamldığmda kompozit akım hidrograflarım hesaplarken kullanılan zaman dağılımı, yağış-akış üzerinde önemli rol almaktadır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT This study is an effort to integrate frequency models and event based rainfall- runoff models in order to derive some conclusions on the role of rainfall pattern and basin physiography on the frequency distribution of peak flows. It is hoped that these conclusions will be beneficial in small basins where significant information on precipitations is available while limited information on peak flows. In the first stage of the study, synthetic annual maximum storms distributed as Type-I Extremal (or Gumbel) with random effective durations and specific time distribution for given population mean and variance are generated. Effective durations of the synthetic annual maximum storms are related to the basin characteristics, the length (L) and harmonic slope (S) of the main course, by Kirpich's time of concentration relationship. Annual peak flow series of the hypothetical basins with alternating physiographic characteristics, such as drainage area (A), and length (L) and slope (S) of the main channel are generated through a deterministic rainfall-runoff model, namely the SCS (or Mockus) synthetic unit hydrograph method and discrete convolution technique. DSFs dimensionless time distribution an SCS-6 hour curves and the -index and SCS abstraction methods are used in deriving excess rainfall hyetographs. Sample statistics and frequency distributions of the generated annual maximum storms of random effective durations and of the resulting peak flow series are investigated. Eight well-known probability distribution models with moment and maximum likelihood parameters are tested by chi-square and probability plot correlation goodness of fit tests.HI The results of the study reveals that the probability distribution of the rainfall input may even diverge from their parent (Type-I Extremal) distributions because of the sampling, and since the generated input series is a mixture of rainfall events of variable durations. In this study, it was found that the average and the standard deviation peak flow decreases as the length of the main course increases, while the average and standard deviation of peak flow increases as the drainage area and harmonic slope increases. Besides variation coefficients and skewness coefficients of the peak flow samples exhibit a random behaviour. The synthetic peak flow series generated for four different alternatives were tested with goodness of fit tests, the results show that time of distribution of storms and abstraction methods have influence on probability distribution of peak flows. The time distribution used for computing composite runoff hydrographs plays an important role on the of input and output when the abstractions estimated by the (j> -index method.