Batı Akdeniz Bölgesi akarsularında sentetik birim hidrograf metodlarının uygulanması
- Tez No: 79171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRULLAH AĞAÇCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Özet Taşkın hidrolojisinin başlıca amacı, herhangi bir proje kesitinde muhtemel taşkınların en doğru şekilde tahmin edilerek, yapıda istenilen emniyetin en ekonomik şekilde sağlanmasıdır. Bunun için, akarsu yapısının özelliğine göre gereken taşkın piki ve hacminin doğru olarak tahmin edilmesi önemlidir. Aksi taktirde maddi ve manevi kayıplarla karşılaşılabilir. Boyutlandırma için ihtiyaç duyulan taşkın piki ve hacmi üzerinde akım gözlem istasyonu bulunan akarsularda uzun süreli gözlemlerden ya birim hidrograf yöntemi ile ya da çeşitli istatistik metotlar kullanılarak tahmin edilmektedir. Akım gözlem istasyonu bulunmayan akarsularda ise uzun gözlemler sonucunda, arazi yapısı ve meteorolojik faktörlere bağlı olarak geliştirilen sentetik metotlar kullanılmaktadır. Bunun için S.C.S, D.S.İ, Mockus ve Snyder gibi sentetik birim hidrograf metotları kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Batı Akdeniz Bölgesinde bulunan ve mertebe olarak alanları birbirine yakın Kargı, Namnam, Kocaçay ve Hamzabey dereleri incelenmiştir. Söz konusu derelerde önce akım gözlem istasyonu verilerinden faydalanılarak, Gumbel dağılımı yardımıyla muhtelif tekerrürlü taşkın sarfiyatları belirlenmiştir. Daha sonra akarsulara ait arazi yapısı ve meteorolojik verilerden faydalanılarak S.C.S, D.S.İ, Mockus ve Snyder sentetik birim hidrograf metotları ile muhtelif tekerrürlü taşkın sarfiyatları elde edilmiş ve gözlem sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sentetik metotlarla elde edilen muhtelif tekerrürlü taşkın sarfiyatlarının akım gözlemlerinden elde edilen değerlere oldukça yakın olduğu görülmüştür. Ancak diğer metotlara göre D.S.İ sentetik birim hidrograf metodunun, akım gözlemlerinden elde edilen değerlere daha yakın olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, Batı Akdeniz Bölgesinde akım gözlem istasyonu bulunmayan orta büyüklükteki akarsular için D.S.İ sentetik birim hidrograf metodu daha uygun sonuçlar vermektedir. XIV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The goal of stormflow hydrology is to predict design (peak) discharge from the available data of the catchment and climate conditions. Design peak runoff discharges is highly important for flood control, stream flow forecasting, reservoir design, irrigation, drainage as well as for industrial and municipal water supply. The design flood volume and peak discharge values could be estimated by using the available runoff discharge data in some statistical methods (Unit Hydrograph Metod). In ungaued catchments(no-runoff data available) S.C.S (Soil Conservation Service), D.S.İ (State Water Works), Mockus and Snyder's Methods can be used for the estimation of the design flood volume and peak discharge values. In this study, for watersheds; Kargı(194 km2), Namnam (580 km2), Kocaçay (370 km2) and Hamzabey (350 km2) located in south-Western Turkey are adjacent and very similar in their physiograph conditions, have been investigated. In the rivers, with the help of available runoff discharge data, design peak direct runoff discharge values for the selected return periods have beeen predicted by the Gumbel Distribution method.Then, the results of the distribution have been compared with Synthetic Unit Hydrograph methods of S.C.S, D.S.İ, Mockus and Sneyder's which reguire soil and land cover and climate information of the catchment as input data. The comparison results could be considered very reasonable and the methods used for estimating peak runoff discharges are applicable to the conditions of South-Western Turkey. Using D.S.İ method, peak runoff discharges results are in good agreement with those obtained using Gumbel Method for the same watershed. D.S.İ Synthetic method is applicable because it gives acceptable and more accurate results with no-runoff data in South-Western Turkey.