Cam tavan sendromu ve cam tavan konulu yayınların web of science veri tabanına dayalı bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of publications on glass ceiling syndrome and glass ceiling based on web of science database
- Tez No: 677748
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma ile Web Of Science veri tabanında 1975-2021 yılları arasında yayınlanmış olan“cam tavan”konulu yayınların bibliyometrik özellikleri bakımından incelenmesi hedeflenmiştir. Web Of Science veri tabanına göre ele alınan toplamda 1241 yayının türü, yayın yılı, atıf analizleri, yayınların yapıldığı dergiler, yazarların kurumları ve anahtar kelime analizleri incelenmiştir. Anahtar kelimeye göre yapılan sorgulamada en çok yayın yapılan derginin“Yönetimde Cinsiyet”olduğu belirlenmiştir. Yayınlarda ağırlık verilen konular; iş ve ekonomi ile kadın çalışmaları olurken, yayınların büyük çoğunluğunun makale olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca Wos veri tabanında yapılan sorgulama sonucu 16 adet Türkiye adresli yayına da ulaşılmıştır. Ulaşılan yayınların büyük çoğunluğu makale türünde olurken ağırlık verilen konuların ise iş ve ekonomi ile sosyoloji alanında olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın amacı cam tavan konusunda yapılan yayınların eğilimlerinin belirlenmesi ve bu konuda çalışma yapacak olan kişilere rehberlik etmektir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to examine the publications on“glass ceiling”published in the Web of Science database between 1975 and 2021 in terms of their bibliometric properties. The type of 1241 publications, year of publication, citation analysis, journals in which the publications were made, the institutions of the authors and keyword analysis were examined according to the Web of Science database. In the search made by keyword, it was determined that the most published journal was“Gender in Management”. Topics focused on publications; It has been observed that the majority of publications are articles, while there are business and economics and women's studies. In addition, as a result of the query made in the Wos database, 16 publications addressed in Turkey were reached. While most of the publications accessed were in the genre of articles, it was observed that the main subjects were in the fields of business and economics and sociology. The aim of the study is to determine the trends of the publications on glass ceiling and to guide the people who will work on this subject.