Jean Baudrıllard ve simülasyon kuramı: Bir simülakr olarak Sarı Yelekliler
Jean Baudrillard and simulation theory: Yellow Vests as a simulacr
  1. Tez No: 677764
  2. Yazar: İBRAHİM EMRE GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GÜL BATUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Üretim düzeninden tüketim düzenine geçişle meydana gelen yapısal değişimin sonucunda her şey görünüme ya da Baudrillard'ın deyişiyle simülakra dönüşerek simülasyon evrenindeki yerini almıştır. Anlam kaybolmuş ve çift kutuplu dünyanın sona ermesiyle gerçeklik ilkesi ortadan kalkmıştır. Simülasyon evreninde sistem her şeyi kendi değerleri doğrultusunda göstergeler üzerinden kendiyle uyumlu hale getirerek kendini yeniden üretirken, kitle iletişim araçlarıyla sanki her şey eskisi gibi devam ediyormuş gibi ya da gerçeklik ilkesi hala mevcutmuş gibi izlenim vermektedir. Kitle iletişim araçlarının tek görevi simülasyon üretmektir. Bu araştırma kitle iletişim aracı olarak Liberation ve Le Figaro gazetelerinin sarı yelekliler hareketini sanki gerçeklik ilkesi hala mevcutmuş gibi haberleştirerek simülasyon üretmeleri ve sarı yelekliler hareketinin simülasyon evreninde bir simülakr olması üzerine kurgulanmıştır. Bu bağlamda Liberation ve Le Figaro'da kullanılan haber başlıkları analiz edilerek sanki gerçeklik ilkesi mevcutmuş gibi haber yapıldığı ve simülasyon ürettikleri böylece gerçeğin yokluğunun gizlendiği gösterilmeye çalışılmıştır. Sonrasında sarı yelekliler hareketinin simülasyon evreninde simülakr olduğu toplumsal hareketlerin ve politika dünyasının sistem doğrultusunda dönüşümleri üzerinden gösterilmeye çalışılmıştır. Sarı yelekliler hareketinin üretim düzeninde görülen toplumsal hareketlerden farklı nitelikler taşıdığı ve tüketim düzenine başka bir deyişle simülasyon evrenine ait bir hareket olduğu gösterdiği nitelikler açısından ele alınmıştır. Fransa'da politika dünyasının sistemle uyumlu olarak dönüşümü ve sol ve sağın aslında yer değiştirme oyunu oynadıkları, yerlerini tek bir sisteme bıraktıkları Le Pen, Melanchon ve Macron üzerinden incelenmiştir. Ayrıca üretim düzeninden tüketim düzenine geçişle üretim düzeninde geçerli olan kavramların tüketim düzeninde nasıl kendilerinin de ötesine geçerek kavramsal olarak başkalaştıkları ve sistemi tamamlar hale dönüştükleri gösterilmiştir. Simülasyon evreni başlangıcının ve sonunun belirsiz olduğu, kendi kendini üreten kapalı bir sistemde her şeyin kendinin de ötesine geçerek hipergerçekleştiği ya da gerçeğin yokluğunun gizlendiği bir evrendir.
Özet (Çeviri)
As a result of the structural change that occurred with the transition from the production order to the consumption order, everything turned into appearance or, in Baudrillard's words, a simulacrum and took its place in the simulation universe. The meaning was lost and the reality principle disappeared with the end of the bipolar world. In the simulation universe, while the system reproduces itself by harmonizing everything with itself through signs in line with its own values, it gives the impression as if everything continues as before or as if the reality principle still exists with the mass media. The only task of mass media is to produce simulations. This research is based on the fact that the newspapers Liberation and Le Figaro, as mass media, report the yellow vest movement as if the reality principle still exists and produce simulations and the yellow vest movement is a simulacrum in the simulation universe. In this context, the news headlines used in Liberation and Le Figaro were analyzed and it was tried to show that the news was made as if the reality principle existed and that they produced simulations, thus hiding the absence of truth. Afterwards, it has been tried to show that the yellow vests movement is simulacrum in the simulation universe, through the transformations of the social movements and the political world in line with the system. It has been discussed in terms of the characteristics that the yellow vests movement has different characteristics from the social movements seen in the production order and that it belongs to the consumption order, in other words, to the simulation universe. The transformation of the political world in France in accordance with the system and the fact that the left and the right play the game of displacement and leave their place to a single system are examined through Le Pen, Melanchon and Macron. In addition, with the transition from the production order to the consumption order, it is shown how the concepts that are valid in the production order go beyond themselves in the consumption order and become conceptually different and complete the system. The simulation universe is a universe where the beginning and the end are uncertain, where everything goes beyond itself in a closed system that produces itself, or where the absence of reality is hidden.