Anadolu Türkmen kimliğinin getirdiği tarihsel muhalefetin Türk siyasi tarihine yansımaları
Reflections of historical opposition brought by anatolian Turkmen identity to Turkish political history
  1. Tez No: 677763
  2. Yazar: BÜŞRA SİRKECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma Türkmen muhalefetinin tarihi süreçte nasıl şekillendiği ve bu muhalefetin Türk Siyasi Tarihi'ne nasıl yansıdığı sorularından yola çıkmaktadır. Bir yandan Türkmenlerin yazılı kaynaklarda kendilerine yer buldukları 6.yüzyıldan günümüze kadar yaşadıkları devletlerin kurucu unsuru olmalarına rağmen sık sık isyanlarla anılmalarının tarihsel kökenleri incelenirken diğer taraftan bugünkü Anadolu Türkmen kimliğinin ana hatları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylece Türkmenlerin kendi devletleriyle kurdukları ilişkinin doğası ortaya konularak Türk Siyasi Tarihi'nin geleneksel yapısını yeniden yorumlama imkânına kavuşmak amaçlanmıştır. Tüm toplumlar gibi Türkmenlerin de siyasi tecrübeleri, hayat tarzları, inançları ve dilleri kimlik oluşum sürecinin merkezinde yer almaktadır. Kimliğin temel unsurları Türkmenlerin devletleriyle ilişkilerini belirlerken aynı zamanda bu ilişkiden etkilenerek evrilmeye devam etmiştir. Türk devletleri ve Türkmenler, karşılıklı etkileşim içindeki bu evrimleri sonucunda cumhuriyetin ilanıyla içinde bulunduğu şartların en uygun siyasi rejimiyle bir araya gelmiştir. Çalışma, tarihinin başından beri yaşam tarzı ve inanç özgürlüklerini ve kendi topraklarında egemen olma haklarını almak için kendi devletleriyle mücadele içine girerek devlet teşkilatını dönüşüme zorlayan ve istekleri yerine geldikçe devlete karşı muhalefetlerinin şiddet seviyesini azaltarak nihayetinde muhalefetlerini demokratik yollarla yansıtmayı öğrenen Türkmenlerin Türk Siyasi Tarihi'ne etkilerini daha anlaşılır kılmak için bütünsel bir çerçeve oluşturmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This study sets out from the questions of how the Turkmen opposition has been shaped in the historical process and how this opposition is reflected in the Turkish Political History. On the one hand, to be examined the historical roots of the frequent riots of the Turkmens, despite being the founding elements of the states they lived in until today from the 6th century that Turkmens came out in written sources on the other hand, the main lines of the Anatolian Turkmen identity of today are tried to be put forward. Thus, it was aimed to have the opportunity to reinterpret the traditional structure of Turkish Political History by revealing the nature of the relationship that Turkmens established with their own state. Like all societies, Turkmens' political experiences, lifestyles, beliefs and languages are at the center of the identity formation process. While the basic elements of identity determine the relations of the Turkmen with their state, it has also continued to evolve by being affected by this relationship. As a result of these interactions, the Turkish states and the Turkmens came together with the most appropriate political regime for the declaration of the republic. The study tried to create a holistic framework to make more understandable the effects on Turkish Political History of Turkmens who had forced the state organization to transform by fighting with their own states in order to gain their freedom of life and belief and the right to rule in their own territories and had learned to reflect their opposition through democratic means, by reducing the level of violence of their opposition to the state as their wishes are fulfilled.