Erişkin erkek sıçanlarda doksorubisin ile oluşturulmuş deneysel testis hasarı üzerine luteolinin etkileri
Effects of luteolin on testicular damage experimentally induced with doxorubicin in adult male rats
  1. Tez No: 677765
  2. Yazar: NUR ELAGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KÖSE VURUŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Doksorubisin ile deneysel testis hasarı oluşturulan sıçanlarda, luteolinin testiküler histoloji ve biyokimyasal değişiklikler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 8 haftalık 34 erişkin erkek sıçan 4 gruba ayrıldı: 1) Kontrol grubuna (n=7) çalışmanın 1., 7., 14., 21. ve 28. günlerinde intraperitoneal yol ile serum fizyolojik; 2) DOX grubuna (n=9) kontrol grubu ile aynı günlerde intraperitoneal 5 mg/kg DOX; 3) LUT grubuna (n=9), 28 gün boyunca her gün olarak 20 μg/kg LUT; 4) DOX+LUT grubuna ise (n=9) 2. ve 3. gruplardaki tedavi protokolüne uyularak DOX ve LUT enjeksiyonları yapıldı. Çalışmanın 29. gününde sakrifikasyon yapıldı. Testis ağırlığı, histolojik yapısı, serum testosteron seviyeleri, serum ve doku düzeyindeki oksidatif değişiklikler, testiküler DNA fragmantasyonu ve sperm morfolojileri analiz edildi. Bulgular: Germinal epitelde DOX etkisiyle şiddetli dejeneratif değişikliklerin oluştuğu, LUT uygulamasının bu dejenerasyonu azalttığı gözlemlendi. DOX+LUT grubunun serum testosteron seviyesi, kontrol grubuna göre önemli düzeyde artarken serum MDA seviyesi, DOX grubuna kıyasla önemli düzeyde azaldı. DOX ve DOX+LUT gruplarının testiküler MDA düzeyleri ve DNA fragmantasyon oranları, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde arttı. DOX grubunun testiküler TOS seviyesi, kontrol grubuna kıyasla önemli düzeyde yükseldi. DOX+LUT grubunun testiküler TAS düzeyi, DOX grubuna kıyasla anlamlı düzeyde artış gösterdi. DOX ve DOX+LUT gruplarında sperm morfoloji anomalisi, kontrol grubuna göre önemli düzeyde azaldı. DOX'un en fazla sperm kuyruk anomalisine neden olduğu, LUT'un kuyruk anomali oranını önemli düzeyde azalttığı saptandı. Sonuç: DOX ile oluşan testiküler hasara karşı LUT'un; antioksidan seviyesini yükselterek oksidatif stresten koruyabileceği, seminifer tübülleri korumaya alarak ve spermlerdeki dejenerasyonu azaltarak fertiliteye olumlu etki sağlayabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the effects of luteolin on testicular histology and biochemical changes in rats with doxorubicin-induced testis injury. Materials and Methods: 34 adult male rats, 8 weeks old, were divided into 4 groups: The control group (n=7) was injected with saline intraperitoneally on the 1st, 7th, 14th, 21st and 28th days of the study; The DOX group (n=9) were treated with 5 mg/kg DOX intraperitoneally on the same days as the control group; The LUT group (n=9) was treated with 20 μg/kg LUT intraperitoneally every day for 28 days; In the DOX+LUT group (n=9), DOX and LUT injections were administered in accordance with the treatment protocol in groups 2 and 3. Rats were sacrificed on the 29th day of the study. Testicular weight, histological structure, serum testosterone levels, oxidative changes in serum and tissue levels, testicular DNA fragmentation and sperm morphology were analyzed. Results: It was found that severe degenerative changes occured in the germinal epithelium while under the effect of DOX, and LUT treatment reduced this degeneration. The serum testosterone level of the DOX+LUT group increased significantly compared to the control group, while the serum MDA level decreased significantly compared to the DOX group. Testicular MDA level and DNA fragmentation rates increased significantly in DOX and DOX+LUT groups compared to the control group. Testicular TOS level of the DOX group increased significantly compared to the control group. Testicular TAS level significantly increased in the DOX+LUT group compared to the DOX group. Sperm morphology anomaly was significantly decreased in DOX and DOX+LUT groups compared to the control group. It was determined that DOX caused the most sperm tail anomaly and LUT significantly decreased the tail anomaly rate. Conclusion: It has been concluded that LUT against testicular damage caused by DOX can protect from oxidative stress by increasing the antioxidant level, and can contribute positive effect to fertility by protecting the seminiferous tubules and decreasing the degeneration level in sperms.