Timolün radyasyona bağlı karaciğer hasarı üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effectiveness of thymol on liver damage due to radiation
- Tez No: 677774
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GEYİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Radyoterapi, lokal veya invaziv kanserler için en yaygın tedavi seçeneklerinden birisidir. Radyasyon etkinliğini arttırma stratejileri ayrıca dokuların korunması için değerli bilgiler sağlayabilir. Monoterpenler, reaktif oksijen türlerine karşı güçlü temizleyicilerdir ve ayrıca çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılırlar. Bu çalışma, timolün sıçan karaciğerinde radyasyona bağlı toksisiteye karşı radyo-koruyucu etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Erkek Sprague Dawley sıçanlar dört gruba ayrılır: (1) muamele edilmemiş kontrol; (2) Soya yağı takviyesi; (3) gama ışınlanmış; (4) Thymol önceden işlenmiş ve gama ışınlanmış. Deney prosedürüne göre, timol radyasyondan 7 gün önce sıçanlara intragastrik olarak verilecektir. Karaciğer hasarı, tüm vücuda tek bir 10 Gy radyasyon dozu (akut) verildikten sonra 8. günde değerlendirilecektir. Hepatik dokudaki oksidan ve antioksidan durumu, toplam oksidan durumu (TOS) ve toplam antioksidan durumu (TAC) seviyelerini ölçerek tahmin edilecektir. Ayrıca, thmolün karaciğerde radyasyona bağlı değişikliklere karşı etkileri histolojik çalışmalar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy is one of the most common treatment options for local or invasive cancers. Strategies to enhance radiation effectiveness may also provide valuable insights for preserving tissues. The monoterpenes are potent scavengers against reactive oxygen species and also are used in the treatment of various diseases. The present work aims to evaluate the radioprotective effect of thymol against radiation-induced toxicity in rat liver. Male Sprague Dawley rats will be divided into four groups: (1) untreated control; (2) Soybean oil-supplemented; (3) gamma-irradiated; (4) Thymol-pretreated and gamma-irradiated. According to experimental procedure, thymol will be given intragastrically to rats 7 days before radiation. The liver damage will be assessed on day 8 after a single 10 Gy radiation dose (acute) was given to the whole body. The oxidant and antioxidant status in the hepatic tissue will be estimated by measuring total oxidant status (TOS) and total antioxidant status (TAC) levels. Also, the effects of thmol against radiation induced alterations in liver will be investigated histological studies.