A narrative inquiry into teacher identity: Stories of English as a foreign language teachers
Öğretmen kimliği üzerine bir anlatı araştırması: Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin hikayeleri
  1. Tez No: 677773
  2. Yazar: NAZLICAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu anlatısal çoklu durum çalışması, Türkiye'de üniversite seviyesinde çalışan dört Yabancı Dil Olarak İngilizce öğretmeninin mesleki kimliklerini etkileyen etkenleri ve mesleki kimliklerine yönelik algıları ile mesleki gelişimleri arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Veriler yarı-yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak toplanmıştır. Veri analizi sürecinde durum içi anlatısal analizi ve çapraz durum analizi yapılmıştır. Bulgular öğretmenlerin mesleki kimliklerine yönelik algılarını etkileyen birçok kişisel ve bağlamsal etkenler olduğunu doğrulamış ve öğretmenlerin mesleki kimliklerine yönelik algılarının mesleki gelişim girişiminde bulunmalarına ve öğretim tarzlarında değişiklikler yapma becerilerine etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar ayrıca pandeminin öğretmen kimliğini ve mesleki gelişimini nasıl etkilediği hakkında değerli fikirler vermiş ve yüksek öğretimde çalışan öğretmenlerin mesleki gereksinimlerine dikkat çekmiştir. Bulgular mesleki gelişim birimleri tarafından hizmet içi İngilizce öğretmenleri için mesleki gelişim programlarının geliştirilmesi amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This narrative multi-case study explores the factors affecting the professional identity of four EFL teachers who work at university level in Turkey and the relationship between their perceptions of their professional identity and professional development. The data were gathered by using semi-structured interviews. In the data analysis process, within case narrative analysis and cross-case analysis were conducted. Findings of the study confirm that there are many personal and contextual factors that affect teachers' perceptions of their professional identity and reveal that how teachers view their professional identity have an impact on their willingness to engage in professional development and ability to make changes in their instruction. The findings also provide valuable insights into how the pandemic has influenced teacher's identity and highlight the professional needs of teachers working at higher education. The findings can be used by professional development units to improve professional development programmes for in-service English language teachers.