Bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin Şanlıurfa-Bozova koşullarında verim ve bazı verim öğelerin belirlenmesi
Determining of some chickpea (Cicer arietinum L.) cultivars in Sanliurfa-Bozova ecological conditions
- Tez No: 677799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Şanlıurfa-Bozova ekolojik koşullarında bazı Nohut çeşitlerinin tespiti, verim ve verimle ilgili özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada tescil edilmiş 12 adet Nohut çeşidi (Seçkin, Caner, Sezgin, İnci, Onur, Arda, Hasanbey, Azkan, Diyar-95, Aksu Aslanbey, Çağatay) kullanılmıştır. Deneme Şanlıurfa-Bozova kuru şartlarında 2019-2020yetişme sezonunda tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada kullanılan çeşitlerde çıkış gün süresi 24-32.7 gün, m2'de bulunan bitki sayısı 19-24.6 adet, çiçeklenme gün süresi 116.6-129.3 gün, bitki boyu 52.6-76.1 cm, ilk bakla yüksekliği 20.7-44.3 cm, dal sayısı 3.1-4.6 adet/bitki, bakla sayısı 19.9-42.7 adet/bitki, tane sayısı 22-46.2 adet/bitki, 100 tane ağırlığı 35.3-48.4 gr, tane verimi 186.2-351.4, biyolojik verim 487.1-767.4 kg/da, hasat indeksi % 38.3-45.6, protein oranı %18-22.9 arasında değişmiştir.Elde edilen sonuçlara göre Şanlıurfa-Bozova bölgesi için tane verimi bakımından Hasanbey çeşidi, protein oranı bakımından Arda çeşitleri ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The objektive of the study was to evaluate, yield and yield components of some released Turkish chickpea cultivals in Şanlıurfa-Bozova conditions. Experiments were arranged in randomized complete block design with three replications. In 2019-2020 growing season, twelte released chickpea cultivals (Seçkin, Caner, Sezgin, İnci, Onur, Arda, Hasanbey, Azkan, Diyar-95, Aksu Aslanbey, Çağatay) were usud in the experiment.In the studied cultivars,time of emergence 24-32.7 days, of plants per square meter 19-24.6 plants/m2, days to flowering 116.6-129.3 days, plant height 52.6-76.1 cm, first pod height,20.7-44.3 cm, number of primary branches per plant,3.1-4.6 units/m2 number of pods per plant 19.9-42.7 units/m2, seed number per pod, 22-46.2 units/m2,100 seed weight 35.3-48.4 g, grain yield 186-351.4 kg da -1 , biological yield 487.1-767.4 kg da -1 , harvest index%38.3-45.6 and protein content % 18-22.9. Based on the results, Hasanbey was recommended for grain yield and Arda was protein while cultivars for the Şanlıurfa-Bozova region.