Telekomünikasyon sektörünün dijital ekonomiye etkisi: Türkiye ekonomisi için bir uygulama
Digital economy effect of the telecommunications sector: An application for Turkish economy
- Tez No: 677830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KABAKLARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Teknolojinin icadıyla küreselleşen dünyada ülkeler arasındaki duvarlar kalkmıştır. Böyle bir dünyada ayakta kalabilmek içinde ülkelerin değişime açık olmaları gerekmektedir. Dolayısıyla teknolojinin her alanda kullanılması ve internetin bulunması köklü değişimlere neden olmuştur. Bilginin bit cinsinden ifade edilmesi ve internet üzerinden pazar piyasası oluşturularak dünya ekonomisine erişim sağlanabilir hale gelmiştir. Bu imkânlar dijital teknolojinin dijital ekonomi üzerindeki etkileri araştırılma konusu olurken dijital teknolojinin ekonomide kullanılması ise olumlu sonuçlar doğurmuştur. Ancak yeterli alt yapıya sahip olmayan ülkeler için bu bir risk olarak algılanmalıdır. Böylece bilgi ve iletişim teknolojilerinin günümüzde büyük yer alması telekomünikasyon sektörünün önemini arttırmıştır. Telekomünikasyon sektörünün ekonomik büyüme ve kalkınma üzerindeki etkisi ise büyüktür. Bu çalışma dört bölümden oluşmakta ve Türkiye'nin dijital ekonomisinde telekomünikasyon sektörünün etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde telekomünikasyon sektörünün tanımı yapılarak, tarihi ve yapısal özelliklerinden bahsedilmiştir. Ayrıca telekomünikasyon sektörünün hem Dünya pazarındaki hemde Türkiye pazarındaki güncel verileri alınarak çalışma güçlendirilmiştir. İkinci bölümde ise geçmişten günümüze kadar ekonomik dönüşümler ve dijital dönüşüm kavramları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde de dijital ekonominin tanımı ve gelişiminden bahsedilerek, yeni teknolojilerin sektörler ve firmalar üzerindeki etkisi, işgücü piyasası üzerindeki etkisi ayrıca tüketim üzerindeki etkisi anlatılmış olup kalkınmadaki önemi açıklanmıştır. Son bölümde de veri ve metodoloji açıklanarak 1993-2019 yılları arasında sadece Türkiye'nin telekomünikasyon sektörünü temsil eden sabit telefon hattı kullanımı, mobil telefon hattı kullanımı, internet kullanımı ve penetrasyon oranı kullanılmıştır ayrıca ekonomik büyümeyi temsil eden kamu harcamaları, istihdam oranı, sabit sermaye yatırım oranı ve dış ticaret hacmi toplamı da alınarak gayrisafi yurt içi hasıla üzerindeki etkisi incelenmiştir. Analizde zaman serisi kullanılarak birim kök testi ve ARDL testi uygulanmıştır. Zaman serisi modelinin sonuçlarına göre; telekomünikasyon sektörünün ekonomik büyüme üzerindeki etkisi anlamlı ve pozitif çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the invention of technology, the walls between countries have disappeared in the globalizing world. In order to survive in such a world, countries must be open to change. Therefore, the use of technology in every field and the availability of the internet have caused radical changes. By expressing the information in bits and creating a market over the internet, access to the world economy has become possible. While these opportunities have been the subject of research on the effects of digital technology on the digital economy, the use of digital technology in the economy has produced positive results. However, this should be perceived as a risk for countries that do not have sufficient infrastructure. Thus, the importance of the information and communication technologies has increased the importance of the telecommunication sector. Telecommunications sector has a great impact on economic growth and development. This study consists of four chapters and the impact of Turkey's telecommunications sector has been investigated in the digital economy. In the first part of the study, the definition of the telecommunication sector is made and its historical and structural features are mentioned. In addition, the telecommunications sector in Turkey has been strengthened work on the current data in both the market and the world market. In the second part, economic transformations and digital transformation concepts from past to present are explained. In the third part, the definition and development of the digital economy is mentioned, and the effects of new technologies on sectors and companies, the effect on the labor market and consumption are explained, and its importance in development is explained. The final section of data and methodologies explaining the 1993-2019 year include not only representing the fixed telephone line use of the telecommunications sector in Turkey, mobile phone line usage, Internet usage rate is used and penetration further public spending, employment rate, fixed capital investment rate and foreign trade The effect on the gross domestic product has been analyzed by taking the sum of the volume. Unit root test and ARDL test were applied using time series analysis. According to the results of the time series model; The effect of the telecommunications industry on economic growth has been significant and positive.