2008 küresel krizi ve 1997 Asya krizi karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the 2008 global crisis and 1997 Asia crisis
  1. Tez No: 677839
  2. Yazar: HAKAN SARIMADEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KAMA MASALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ekonomik krizler sonrasında oluşan olumsuz etkiler, yayıldığı ülkelerde yoksulluğu arttırmış ve yaşam standartlarını önemli ölçüde düşürmüştür. Krizlerin bir daha yaşanmaması için iyi analiz edilmesi ve dersler çıkarılması gerekmektedir. Yapılan çalışmada, 1997 yılında Tayland'da başlayıp hızlı bir şekilde Malezya, Endonezya, Filipinler, Kore ve Japonya gibi ülkelere yayılan Asya Krizi tüm yönleriyle ele alınmıştır. 1997 Asya krizi ile birçok Asya ülkesinde yaşam standartları düşmüş ve yoksulluk artmıştır. Krizin olumsuz etkilerini azaltmak için Asya ülkeleri gerek Amerika Birleşik Devletleri gerekse de IMF'ten destek talebinde bulunmuşlardır. Asya'da bu dönemdeki tek olumlu gelişme, Asya ülkeleri ile dış ticaret ilişkisinde önemli role sahip olan Çin devletinin krizden olumsuz etkilenmemesidir. Diğer finansal kriz 2008 yılının Eylül ayında Lehman Brothers'ın iflasının ardından gerçekleşmiştir. Kriz özellikle Yunanistan, İtalya, İrlanda ve Portekiz gibi Avrupa ülkelerini etkileyerek, bu ülkelerin borç krizine girmelerine neden olmuştur. Yapılan çalışmada, her iki küresel kriz ayrıntılı biçimde incelenerek, benzer ve farklı yönleri karşılaştırılmıştır. Krizin çıkmasına neden olan unsurlar ele alınırken, kredi derecelendirme kuruluşlarının etkisi ayrıca incelenmiştir. Karşılaştırmada Asya ülkelerinin iki krizdeki duruşlarına da bakılmıştır. 1997 Asya Krizinden çıkan Asya ülkeleri, 2008 Finansal Krizin olumsuz etkilerini en aza indirmeyi başarmışlardır.
Özet (Çeviri)
After economic crises, negative effects have increased poverty and significantly reduced living standarts in countries where it has spread. In order for crises not to happen again, they need to be analyzed well and lessons should be learned. In the study, The Asian Crisis, which started in Thailand in 1997 and spread rapidly to countries such as Malaysia, Indonesia, Philippines, Korea and Japan, was addressed in all aspects. With the 1997 Asian crisis, living standards declined and poverty increased in many Asian countries. In order to reduce the negative effects of the crisis, Asian countries have requested support from both the United States of America and the IMF. The only positive development in Asia during this period is that the Chinese state, which has an important role in foreign trade relations with Asian countries, is not adversely affected by the crisis. The other financial crisis occurred after the bankruptcy of Lehman Brothers in September 2008. The crisis affected European countries such as Greece, Italy, Ireland and Portugal in particular, causing these countries to enter a debt crisis. In the study, Both global crises have been examined in detail and their similar and different aspects have been compared. While discussing the factors causing the crisis to break out, the effect of credit rating agencies is also examined. In comparison, the stances of Asian countries in the two crises are also examined. Asian countries that emerged from the 1997 Asian Crisis managed to minimize the negative effects of the 2008 Financial Crisis.