1929 Büyük Buhranından itibaren yaşanmış ekonomik krizler ve 2008 Krizi ile COVID-19 ekonomik krizinin G20 ülkeleri için panel veri analizi
Economic crises since the great depression of 1929 and 2008 Crisis and panel data analysis of COVID-19 economic crisis for G20 countries
- Tez No: 940180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ekonomik krizler, dünya genelinde başlıca ekonomik sorunların başında gelmektedir. Genellikle öngörülemez olan krizler, önlem alınsa dahi ülkelere her türlü ekonomik hasarlar vermektedir. Geçmişten günümüze birçok ekonomik kriz yaşanmış olup, bazı krizler küresel etkiye sahip olmuştur. Bu çalışmada, küresel olarak izler bırakmış olan krizlerden 1929 Büyük Buhranı, 1973 Petrol Krizi, 1994 Meksika Krizi, 1997 Asya Krizi, 1998 Rusya Krizi, 2008 Küresel Kriz ve 2019 COVID-19 Ekonomik Krizleri ele alınmıştır. Kronolojik olarak belirtilmiş olan krizlerden yalnızca 1929 Büyük Buhranı, 2008 Küresel Kriz ve 2019 COVID-19 Ekonomik Krizi detaylı şekilde incelenmiştir. Detaylı şekilde incelenen üç küresel krizin ekonomik açıdan karşılaştırmalı analizleri yapılmış olup olaylar ve ekonomik durumlarına değinilmiştir. Değerlendirmelere göre, krizin etkisinin artması krize karşı alınan önlemlere göre değişiklik göstermektedir. COVID-19 Ekonomik Krizinde de görüldüğü üzere krizin en çok etki ettiği ülke, krizin çıkış noktası olmak zorunda değildir. COVID-19 Ekonomik Krizinin çıkış noktası Çin olduğu halde, ABD krizden daha çok etkilenmiştir. İncelenmiş olan üç küresel krizden hasarı en çok alan ülke ABD olarak gözlemlenmiştir. Bu krizlerden 2008 Küresel Kriz ve COVID-19 Ekonomik Krizlerinin 2000-2024 dönemi yıllık verilerle enflasyon, işsizlik, ithalat ve ihracat değişkenleri ile krizlerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi rassal etkiler modeli yardımıyla iki model kurularak ekonometrik olarak araştırılmıştır. Bulgulara göre, Kriz değişkenlerinin kısa sürdüğünü ve geçici olduğunu öne süren K1 değişkeni kısa dönemde negatif etkilerken uzun dönemde ise pozitif etkilediği dikkat çekmekteyken K2, K3 ve K4 değişkenlerinin tamamının pozitif etkilediği görülmektedir. Yani 2008 Küresel Kriz ve COVID-19 Ekonomik Krizinin genel olarak uzun dönemde ekonomik büyümeye pozitif katkı yaptığı görülmektedir. Ayrıca, Model 1'e göre enflasyon hariç diğer değişkenlerin tamamı istatistiksel olarak anlamlıdır. İthalat, işsizlik, ihracat ve K1 değişkenleri ekonomik büyümeyi negatif etkilerken K2 değişkeninin ise pozitif olarak etkilediği görülmektedir. Diğer yandan Model 2'ye göreyse, ithalat ve ihracat hariç diğer değişkenlerin tamamı istatistiksel olarak anlamlıdır. Enflasyon ve işsizlik değişkenleri ekonomik büyümeyi negatif etkilerken K3 ve K4 kriz değişkenlerinin ise pozitif olarak etkilediği görülmektedir. Diğer sonuçlar çalışmada daha detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Economic crises are one of the main economic problems worldwide. Crises, which are generally unpredictable, cause all kinds of economic damage to countries even if measures are taken. There have been many economic crises from past to present, and some crises have had a global impact. In this study, the 1929 Great Depression, 1973 Oil Crisis, 1994 Mexican Crisis, 1997 Asian Crisis, 1998 Russian Crisis, 2008 Global Crisis and 2019 COVID-19 Economic Crises are discussed. Among the chronological crises, only the Great Depression of 1929, the 2008 Global Crisis and the 2019 COVID-19 Economic Crisis have been examined in detail. Comparative economic analyses of the three global crises examined in detail have been made and their events and economic situations have been mentioned. According to the evaluations, the increase in the impact of the crisis varies according to the measures taken against the crisis. As seen in the COVID-19 Economic Crisis, the country most affected by the crisis does not necessarily have to be the point of origin of the crisis. Although China was the origin of the COVID-19 Economic Crisis, the United States was more affected by the crisis. It has been observed that the country that has suffered the most damage from the three global crises analysed is the USA. Among these crises, the impact of the 2008 Global Crisis and COVID-19 Economic Crises on inflation, unemployment, import and export variables and the impact of crises on economic growth with annual data for the period 2000-2024 were econometrically investigated by establishing two models with the help of the random effects model. According to the findings, it is noteworthy that the K1 variable, which suggests that the crisis variables are short-lived and temporary, has a negative effect in the short term and a positive effect in the long term, while K2, K3 and K4 variables all have a positive effect. In other words, it is seen that the 2008 Global Crisis and COVID-19 Economic Crisis generally contributed positively to economic growth in the long run. Moreover, according to Model 1, all variables except inflation are statistically significant. While imports, unemployment, exports and K1 variables affect economic growth negatively, K2 variable affects it positively. On the other hand, according to Model 2, all variables except imports and exports are statistically significant. While inflation and unemployment variables affect economic growth negatively, K3 and K4 crisis variables affect it positively. Other results are presented in more detail in the study.